Marjo Sjöroos uskoo, että mallit suostuvat riisumaan rahasta.
Mallitoimisto Fashion Teamin vetäjä Marjo Sjöroos sanoo voi voi, kuullessaan Viihdeuutisilta Suvi Koposen Models.com -sivuston rajuista alastonkuvista.
Eroottisissa kuvissa Suvi poseeraa ilman yläosaa. Yhdessä kuvassa Suvi on painanut kätensä kollegansa rinnoille.
Kuvasarjaan kuuluu otos, jossa alastomat naiset makoilevat toistensa päällä ja poseeraavat riippukeinussa eroottisessa asennossa.
Pitkän uran mallien parissa tehnyt Sjöroos kertoo vastustavansa alastonkuvia viimeiseen asti.
– Katson alastonkuvien malleja säälien. Näyttää siltä, että he hyväksyvät kaiken rahasta. Itse en antaisi omien tyttöjen lähteä sellaisiin kuviin, Sjöroos toteaa.
Hänen missitallistaan ovat lähtöisin muun muassa Lola Wallinkoski, Suvi Tiilikainen ja Jenni Dahlman-Räikkönen.
Sjöroos sanoo kuitenkin ymmärtävänsä, että alastonkuvista voi olla suomalaismallille hyötyä kansainvälisillä markkinoilla, varsinkin jos kuvat on ottanut arvostettu kuvaaja.
Hän kuitenkin muistuttaa, että maailman huippumalleista esimerkiksi Claudia Schiffer on ansainnut arvostuksen vaatteet päällä.
– Loppujen lopuksi alastonkuvat ovat jokaisen mallin oma päätös. Toivon, että niihin lähteminen olisi harkinnan takana.
Katso Suvi Koposen eroottiset kuvat tästä.
MTV3:n Viihdeuutiset nyt myös Twitterissä, tutustu
(MTV3)
