Suomen Luisteluliitolla on edessä uuden päävalmentajan valinta. Pikaluistelumaajoukkueen päävalmentajan Janne Hännisen sopimus päättyy, eikä hän allekirjoita jatkopestiä.
Hänninen kertoi, että hän haluaa keskittyä perhe-elämään, mutta ei sulje pois paluuta valmennustehtäviin myöhemmin.
- Haluan olla enemmän kotona. Tuo (päävalmentajan tehtävä) on aika raskasta hommaa. Paljon tulee matkustamista. Ihan kiva välillä vähän rauhoittuakin, ja jos vaikka kasvaisi korkoa jossain muussa hommassa ja ehkä joskus palata takaisin, Hänninen kertoi.
Hännisen sopimus päättyy maaliskuun lopussa. Lajiliiton puolelta jatko olisi kuulemma sopinut.
- Kyllä he osoittivat kiinnostusta, Hänninen sanoi.
Hännisen päävalmentajakaudella suomalainen pikaluistelu pärjäsi hyvin.
- Paljon hyviä hetkiä. Mukavia urheilijoita. Mitään jättipottia ei saatu, mutta Pekka (Koskela) luisteli maailmanennätyksen ja (Mika) Puotala oli aika lähellä kultamitalia Vancouverissa, Hänninen mainitsi.
Hän kokee suomalaisen pikaluistelun tason uskottavaksi.
- Varsinkin sprinttipuolella. Nykypäivän huippu-urheilussa päivittäisen tekemisen taso on ainut ja tärkein laatukriteeri. Kaikki muut ovat toissijaisia asioita. Jos urheilijat ja valmentajat hoitavat sen puolen hyvin, silloin ei ole mitään hätää.
Hänninen aloitti maajoukkuevalmentajana suoraan urheilu-uransa jatkeeksi vuonna 2006. Pesti alkoi vuoden mittaisella jaksolla, ja sitä jatkettiin kolmeksi vuodeksi keväällä 2007.
Hännisen edeltäjä Timo Järvinen toimi Luisteluliiton päävalmentajana kahdeksan vuotta.
(MTV3-STT)
