Japanin rallissa varmistunut maailmanmestaruus teki Sebastien Loebista kaikkien aikojen menestyneimmän ralliautoilijan.
34-vuotias ranskalainen ei ole vain lajin ainoa viisinkertainen maailmanmestari, hän on myös voittanut enemmän MM-ralleja (46) kuin kukaan muu.
Loebin seuraava haaste on voittaa kuluvan kauden MM-sarjan päättävä Walesin ralli ja kohentaa samalla yhden kauden MM-rallivoittoennätys yhteentoista. Britannian MM-rallia Loeb ei ole koskaan voittanut, vaikka onkin ajanut voittoon peräti 18 eri MM-rallissa. Sekin on ennätys lajissaan.
- En osaa sanoa, onko tämä titteli sen hienompi kuin muutkaan. Parhaat muistot tulevat aina liittymään ensimmäiseen mestaruuteeni. En silti sano, että tähän jotenkin tottuisi, Loeb tuumi.
Kaikkien aikojen mestaruustilastossa Loeb ohitti nelinkertaiset mestarit Juha Kankkusen ja Tommi Mäkisen, mutta ei halua nostaa itseään kaikkien aikojen ykköseksi.
- Vertailut nykyisten ja entisten kuljettajien välillä eivät toimi. Minulla on ollut vuodesta 2003 lähtien hyvä ja luotettava auto, jolla on voinut voittaa kisoja. Monilla entisillä kuljettajilla ei ole ollut samaa tilannetta, Loeb tuumi kesällä Uuden-Seelannin rallin jälkeen.
Pyörähdys säikäytti
Viidennen mestaruutensa Loeb sinetöi Japanin mutaisissa ja vaikeissa oloissa järkevällä ajolla. Hän ei pyrkinyt taistelemaan rallin voitosta.
- Halusin varmistaa MM-tittelin täällä, jotta voin ajaa Walesissa ilman paineita, se teki viikonvaihteesta pitkän ja raskaan, Loeb tunnusti.
Aivan ongelmaton Loebin varman päälle ajo ei ollut. Hän selvisi säikähdyksellä viimeistä edellisen erikoiskokeen pyörähdyksestä, kun ajokki karkasi liukkaalla tiellä hänen hallinnastaan.
- Ajoin viittäkymppiä, kun auto lipesi. Keli oli aivan uskomaton, Loeb huokaili.
Kuudes mestaruus tavoitteena
Sveitsissä asuva Loeb on puhunut jo tovin halustaan kilpailla enemmän radalla. Puheita tulkittu niin, että hetki, jolloin hän siirtyy ralleista sivuun, ei ole kaukana.
