Arsenalin tähtipelaaja Fredrik Ljungberg uskoo olevansa pelikykyinen Ruotsin sunnuntaisessa MM-jalkapallon jännitysottelussa Senegalia vastaan.
-Pikkuhiljaa tuntuu koko ajan paremmalta, totesi sitkeää lonkkavaivaa poteva Ljungberg.
Ljungberg ei ollut mukana Ruotsin ja Argentiinan 1-1-pelissä. Hän ei ollut edes penkillä vaihtomiehenä. Perjantaina Ljungberg oli kuitenkin toiveikas.
-Olen saanut lonkkaan hierontaa, laseria, lämpöhoitoa, vesijumppaa ja kaikkea mahdollista, kertoi Ljungberg.
Ruotsin kuuluisinta lonkkaa on vain hoidettu. Vielä sitä ei ole uskallettu rasittaa millään tavalla. Lääkärin mukaan "Freddien" vammaa on vaikea hoitaa.
-Lauantai on ratkaiseva päivä. Silloin on pakko kokeilla, miten lonkka kestää rasitusta. Edellisen kerran samanlainen rasitustesti ennen Argentiina-ottelua keskeytettiin, kun potilas irvisti tuskasta. Kipukohta on syvällä lantiossa. Itse asiassa emme aivan tarkkaan tiedä, mikä kivun aiheuttaa, tunnusti lääkäri.
Potilas itse on kuitenkin luottavainen Senegal-ottelun aaton aattona. -Eihän tämä mitenkään kivaa ole. Loukkaantumiset kuuluvat jalkapalloilijan arkeen. Se on vain hyväksyttävä, totesi Ruotsin maajoukkueen kantavoimiin kuuluva keskikenttämies Ljungberg.
Ljungbergin lisäksi Ruotsilla on loukkaantuneina Aston Villa puolustaja Olof Mellberg ja Coventryn maalivahti Magnus Hedman, joka pelasi loistavasti Argentiinaa vastaan. Mellberg potee kipeytyneitä kantapäitään. Hänelle on teetetty Japanin Sendaissa mittojen mukaan tehdyt uudet tukipohjalliset jalkapallokenkiinsä ja niiden uskotaan auttavan. Hedman puolestaan potee "vain" kipeää kylkeään, johon hän sai normaalin tällin Argentiina-pelissä.
Ruotsi on jo kokenut yhden kovan luokan menetyksen, kun Barcelonan puolustaja ja maajoukkueen kapteeni Patrik Andersson heitti pyyhkeen kehään torstaina. Andersson ei pystynyt pelaamaan MM-areenoilla yhtään minuuttia sitkeän reisivamman vuoksi.
(MTV3-STT)
