Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lindsay Lohan: Olen kuin Marilyn Monroe

Julkaistu 28.08.2011 12:15

Näyttelijä Lindsay Lohan vertaa itseään edesmenneeseen filmitähti Marilyn Monroeen.

Susan Bernardsin uudessa kirjassa Marilyn: Intimate Exposures näyttelijä Lindsay Lohan, 25, kertoo kauniista vaaleaveriköstä ja väittää, että ei halua olla "julkkis".

– Marilyn oli kaunis paha tyttö tiukassa, ruusunpunaisessa mekossa. Rooli, jota hän veti, oli vahva ja kontrolloiva, minkä alitajuisesti ymmärsin jo 12-vuotiaana olevan tärkeä ominaisuus naisessa. Ymmärrän valokuvaaja Bruno Bernardin ilmauksen "vaati yli-inhimillisen paljon olla Marilyn". Samastun siihen, Lohan kertoo.

Lähinnä rikoksistaan viime aikoina otsikoissa ollut Lohan ei kuitenkaan lopettanut siihen verratessaan yhtäläisyyksiä hänen ja Monroen välillä.

– Ihmiset ovat mielessään luoneet kuvan siitä kuka olen ja käyttäytyvät kuin sisälläni ei olisi todellista ihmistä. Aivan kuten Marilynin kävi, Lohan jatkaa.

Kuten Monroe, Lohan haluaa tulla tunnetuksi mieluummin näyttelijätaitonsa takia kuin ongelmaisen yksityiselämänsä tähden.

– Marilyn ei koskaan halunnut olla vain julkkis. En myöskään minä… ajattelin aina, että filmitähtien elokuvat pysyvät ikuisesti ihmisten mielissä, mutta nykyajan filmit eivät pysy. En halua, että minut muistetaan henkilönä, joka halusi tulla valokuvatuksi, joka käy ulkona ja joutuu vaikeuksiin. Marilyn sanoi, ettei hänellä ollut vakaata pohjaa elämälle, mutta hän teki todella töitä sen eteen. Olen yrittänyt pyrkiä samaan… Uskon itseeni ja siihen, että olen hyvä näyttelijä, Lohan kuvailee.

MTV3/Helmi

Lähde: Dailymail.co.uk

Kuva: Getty Images

Lisää aiheesta:

Samsungilta erikoinen tuotejulkistus: Tässä on "kolmesti aukeava" älypuhelinSuora palaute Alkon kyykkykuoharista: "Haisee pullonpalautusautomaatilta"Tuore raportti paljastaa yllättäviä eroja pohjoismaalaisten ruokavalioissaParhaat piparkakkutalovinkit: Jouluttaja Riikka neuvoo, kuinka helposti teet "vihreää sammalta"Suomalaisautoilijat myöntävät kyselyssä huolestuttavia seikkoja ajamisestaanVantaalaisen koirapuiston melu on liikaa – "Sijainti ei ole täysin optimaalinen"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:16
    Puhelimet

    Samsungilta erikoinen tuotejulkistus: Tässä on "kolmesti aukeava" älypuhelin

  • Eilen18:57
    Halpa vs. kallis

    Suora palaute Alkon kyykkykuoharista: "Haisee pullonpalautusautomaatilta"

  • Eilen18:04
    Ruoka

    Tuore raportti paljastaa yllättäviä eroja pohjoismaalaisten ruokavalioissa

  • Eilen16:42
    Jouluruoka

    Parhaat piparkakkutalovinkit: Jouluttaja Riikka neuvoo, kuinka helposti teet "vihreää sammalta"

  • Eilen14:02
    Liikenneturvallisuus

    Suomalaisautoilijat myöntävät kyselyssä huolestuttavia seikkoja ajamisestaan