Vuoden Urheilija Samppa Lajunen ei ollut yllätysvalinta, sillä kolme olympiakultaa samoissa kisoissa on yhdistetyssä ainutlaatuista eikä kovin yleistä koko talvikisojen lajikirjossakaan.
Kauden jälkeen Lajunen kertoi tulevaisuuden suunnitelmistaan:
-Kaksi vuotta vielä, ja sitten lopetan.
Tähän saakka hän oli sanonut nuoresta iästään huolimatta jatkavansa vain vuoden kerrallaan. Uusi kilpailukausi - ensimmäinen näistä kahdesta - on juuri käynnistymässä Kuusamon maailmancupilla, mutta vielä kerran vuoden 2002 sankari oli valmis muistelemaan Salt Lake Cityä.
-Alkukausi oli aika vaikea, ja olympialaisiin lähdettäessä fiilinki oli sellainen, että sitä mietti, pitäisikö ollenkaan osallistua. Varsinkin hiihdon kilpailuvire tuntui korkealla siltä, ettei elimistö ole mukautunut. Lajunen huomasi ensimmäisenä kilpailupäivänä, että kaikki olikin kunnossa ja tuhkimotarina valmis alkamaan.
Kolmen faijan pojat
Vuoden valinnat olivat sikäli erikoiset, että viiden parhaan joukossa oli kolme isä-valmentaja -suhteen tulosta. Lajunen myönsi, että isän ja pojan valmennussuhteessa on myös huonoja puolia.
-Kärsivällisyyttä ja pitkää pinnaa on vaadittu, mutta aina on päästy hyvin eteenpäin, kun ongelmat on selvitetty saman tien.
-Kun asuin kotona, pystyimme suunnittelemaan harjoitukset päivittäin. Nyt Heimon kanssa mietitään päälinjat yhdessä. Lisäksi hän on tärkeä apu hyppyjen seuraajana vahtimassa, mihin suuntaan tekniikka kehittyy.
Yhdistetyn olympiavoittajakvartetti oli vuoden joukkue. Valmennuspuolelle siirtynyt Jari Mantila totesi pilke silmäkulmassa suurimmaksi syyksi ratkaisulleen sen, että nuoret menevät ohitse.
-Valmentajat ja lahjakkaat nuoret ovat salaisuutemme, Mantila arvioi.
Yksi näistä on Jaakko Tallus, joka henkilökohtaisella olympiahopeallaan nousi 10 parhaan listan kahdeksanneksi.
-Kun meitä ei ole ollut suurta määrää, ovat nuoret nousseet aikaisin joukkueeseen ja saaneet vastuuta, hän pohti, mutta ei uskaltanut povata, ehtiikö ohittaa Lajusta ladulla, ennen kuin tämä toteuttaa lopettamisuhkauksensa. Kvartetista oli poissa nyt , mutta mäkivalmentaja Mantila saattoi kertoa ilouutisen tämän kadoksissa olleen hyppykunnon löytymisestä alkavalle talvelle.
