Venäjälle iskenyt maanjäristys aiheutti kauhun hetkiä niin leikkaussalissa. Myös merileijonat saivat maanjäristyksestä osansa.
Reutersin mukaan lääkärit tekivät uhkarohkean suorituksen jatkaessaan potilaan leikkausta Kamtshatkassa Venäjällä samalla kun käynnissä oli jopa 8,8 magnitudin maanjäristys.
Asiasta kertoi alueen terveysministeri Oleg Melnikov Telegram-kanavallaan keskiviikkona.
– Vaarasta huolimatta lääkärit pysyivät rauhallisina ja pysyivät potilaan kanssa loppuun asti, Melnikov kirjoitti.
Hän myös lisäsi, että potilas on tällä hetkellä turvassa.
Lue myös: Asiantuntija vertaa Tyynenmeren tsunamia vuoden 2004 tragediaan: "Selvisimme nyt säikähdyksellä ..."
Venäjälle iski maanjäristys keskiviikkona, missä rakennuksia vaurioitui sekä useita ihmisiä haavoittui.
Venäläisten tutkijoiden mukaan kyseessä oli voimakkain maanjäristys sitten vuoden 1952 jälkeen.
Reutersin mukaan Venäjä kertoi aiemmin, että 3–4 metrin korkuinen tsunami iski osiin Kamtshatkan aluetta.
Ensimmäisen järistyksen jälkeen Kamtshatkassa mitattiin 30 jälkijäristystä, joiden voimakkuudet vaihtelivat 2 ja 5 välillä.
Katso, jutun alussa olevalta videolta, miltä tilanne näytti.
Lue lisää: Maanjäristys aiheutti tsunamin Tyynellemerelle: Miljoonia evakuoitu Japanissa
Merileijonat joutuivat paniikkiin
Maanjäristys vaikutti myös Venäjän Kamtshatkan niemimaalla sijaitsevan Antsiferovin saarella asuviin merileijoniin.
Merileijonat joutuivat paniikkiin, kun maanjäristyksen takia saaren huipulta alkoi putoamaan isoja lohkareita.
Lopulta ne pelastautuivat sukeltamalla mereen turvaan kivien tieltä.
0:13Merileijonat säikähtivät sumusta putoavia kiviä.