Rata-autoilun GP2-sarjan mestaruustaistelu Heikki Kovalaisen ja Nico Rosbergin välillä jatkuu viikonloppuna Span radalla. Kovalainen kertoi MTV3 Internetin kisapäiväkirjassaan arvostavansa suomalaissaksalaista kilpakumppaniaan.
- Jotain Keken rohkeudesta ja nopeudesta on selvästi periytynyt eteenkin päin. Nico on osoittanut tällä kaudella olevansa ajomiehiä. Monacon kasvatti on ollut erityisen nopea varsinkin aika-ajossa, mutta viime aikoina myös kisoissa. Monzassakin taistelimme lauantaina alusta loppuun asti. Kamppailu oli kovaa, mutta siistiä, Kovalainen hehkutti.
- Nicolla näyttää olevan kisassa hyvä pelisilmä, eikä hän syyllisty ohitustilanteissa sellaisiin typeryyksiin kuin sarjan jotkut muut kuskit. Nico on kelpo kilpakumppani, jonka aion pitää takanani sarjan loppuun asti, Kovalainen jatkoi.
Lue tästä Heikki Kovalaisen kisapäiväkirja kokonaisuudessaan.
(MTV3)
