Jukurien kapteeni Pekka Jormakka kävi kovaa sananvaihtoa vaihtoaitiossa Kärppien varakapteenin Marko Anttilan kanssa Oulussa jääkiekon SM-liigan puolivälieräottelun tiimellyksessä torstaina.
Jormakka antoi palaa avauserän lopulla Anttilan ja Kärppien vaihtoaition suuntaan oikein kunnolla. Jukurit-kapteenin suusta tuli painokelvotonta tekstiä ja hän heilutti myös mailaansa osoittaakseen, mitä oli tapahtunut.
Voit katsoa Jormakan raivokohtauksen ja Anttilan reagoinnin ylälaidan videolta.
Kun ottelu oli päättynyt mikkeliläisvieraiden 3–2-voittoon, Jukurit-puolustaja Lucas Nordsäter nujakoi vielä Anttilan kanssa ja molemmilta lensivät kypärätkin päästä (video alla).
0:59Marko Anttila ja Lucas Nordsäter nujakassa pelin päätyttyä – kypärät lensivät jäähän.
10 minuutin käytösrangaistus jaettiin taiston päätyttyä neljälle eri pelaajalle: Kärppien Anttilalle ja Ville Koivuselle sekä Jukurien Nordsäterille ja .

