– Yhtenä iltana nukkumaan mennessä, toisella luokalla oleva poikani purskahti itkuun ja kertoi miettivänsä kouluun tullessa, että toivottavasti kiusaajat eivät ole siellä odottamassa, kuten he olivat olleet odottamassa viikon jokaisena päivänä.
Oululainen 2. luokalla oleva poika on joutunut vakavan kiusaamisen kohteeksi kuluneen kesän ja syksyn aikana. Pojan äiti kertoo poikaa kiusattavan koulumatkoilla ja vapaa-ajalla. Äidin tekemä päivitys kiusaamisesta oululaisten Facebook-ryhmässä synnytti värikästä keskustelua aiheen tiimoilta. MTV Uutiset ei julkaise äidin eikä lapsen nimeä.
– Poikaa kytätään koulumatkoilla, odotellaan milloin tulee kouluun. On heitelty reppua niin, että repussa olleet silmälasit ovat hajonneet. He ovat odottaneet aamulla koulun portilla ja kiusasivat.

– Kiusaaminen on ollut jopa ihan fyysistä väkivaltaa, poikaani on potkittu ja lyöty, kaadettu maahan, nimitelty ja uhkailtu.
Äidin kertoo kiusaamisen vaikuttaneen pojan kaverisuhteisiin ja vapaa-ajan viettoon.
– Vielä ensimmäisellä luokalla vapaa-ajalla riitti kavereita ja ovikello kävi tiuhaan tahtiin. Kiusaamisen alettua toisella luokalla kaikki muuttui. Kavereita on enää muutama. Eikä hän enää paljon ulkona käy.
"Kiusaaminen lähti siitä ja siirtyi koulumaailmaan"
Äiti uskoo viime kesälomalla tapahtuneen kiusaamisen olleen lähtölaukaus koko syksyn jatkuneille tapahtumille.
– Kesällä neljän pojan kööri pieksi poikani. Hän tuli naama naarmuilla ja itkuisena kotiin. Emmehän me silloin tajunneet, että kiusaajat ovat saman koulun oppilaita.


