Kimi Räikkösen tallikaveri lausui katkeransävyistä tekstiä edellisestä työsuhteestaan – "Sillä oli seurauksensa"
Alfa Romeon testi- ja varakuljettajana toimiva Robert Kubica uskoo, että viime kausi Williamsilla vei häneltä mahdollisuuden ajaa tällä kaudella kisakuljettajana F1:ssä.
LUE MYÖS: Toimittaja halusi veljeillä Kimi Räikkösen kanssa – Jäämiehen ytimekäs lause vesitti aikeet hetkessä
MAINOS
Koko F1-kausi C Moressa!
Bahrainin GP suorana 27.–29.11.
Su: Bahrainin GP klo 16.10, ennakkotunnelmat klo 15.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Kubica palasi kaudella 2019 F1-kuljettajaksi kahdeksan välivuoden jälkeen. Lahjakkaan kuljettajan ura oli vaakalaudalla alkuvuodesta 2011 sattuneen rallionnettomuuden vuoksi.
Puolalaisen paluu F1-radoille otettiin vastaan ilolla mutta myös varauksella. Yhteistyökumppani, öljy-yhtiö PKN Orlen tasoitti Kubican tietä, ja monet epäilivät, onko hän ajotaitojensa ja -kykyjensä puolesta yhä F1-paikan arvoinen.
Kubica voitti tulokastallikaverinsa George Russellin pistein 1–0 saavutettuaan ainoan piteensä sateen sekoittamasta Saksan GP:stä. Aika-ajoissa Russell oli Kubicaa parempi 21–0.
Kubican mukaan taustalla oli kuitenkin paljon sellaista, mistä hän ei halua ainakaan vielä puhua, eikä kaikki johtunut vain ajotaidoista.
– Jos asiat olisivat menneet toisin, emme todennäköisesti juttelisi nyt, sillä olisin radalla, Kubica sanoo Motorsport-Totalin haastattelussa, joka on tehty Bahrainin GP-viikonlopun aikana.
– Sillä oli seurauksensa. Tänä vuonna olen osoittanut, että osaan yhä ajaa, kun olosuhteet ovat kunnossa. Silloin en ole niin kaukana muista.
Kubica on ajanut tällä kaudella Alfa Romeon C39-autoa neljässä harjoitussessiossa. Perjantaina hän tuurasi Kimi Räikköstä Bahrainin GP:n ensimmäisissä harjoituksissa ja oli 13. nopein. Tallikaveri Antonio Giovinazzi oli reilut puolitoista kymmenystä hitaampi.
Alfa Romeo -tehtäviensä ohella Kubica ajoi tällä kaudella täyden DTM-sarjan. Hän ylsi kerran palkintopallille ja sijoittui loppupisteissä 15:nneksi.
Tulevaisuus on täysin avoinna.
– Haluan nähdä, mihin pystyn vielä kilpakuljettajana. Haluan myös selvittää, onko se mahdollista yhdistää nykyiseen rooliini.
Tallipäällikkö Frederic Vasseurin mukaan Kubica on ollut Alfa Romeolle arvokas nykyisessä roolissaan.
– Yhteistyö hänen kanssaan ja hänen työpanoksensa tekniselle puolelle ovat tärkeitä asioita tallille. Arvostamme sitä, että hän työskentelee kanssamme.
Uusimmat
-
11:02
Miksi saamme koronarokotteita niin tuskastuttavan hitaasti? Tässä neljä syytä kalvavaan rokotepulaan
-
11:00
C Moren urheilulähetyksiin uutta tarjontaa helmikuusta alkaen
-
10:59
Ventovierasta iäkästä naista mattoveitsellä Helsingissä puukottanut 17-vuotias tyttö oli syyntakeeton – lopetti teon vasta sivullisen puututtua tilanteeseen
-
10:57
Sähköautojen ykköshyöty nollattiin: "Päästöt verrattavissa koko merenkulkutoimialaan – rahtiliikenne mukaan lukien"
-
10:54
Henkilöauto törmäsi 13-vuotiaaseen potkukelkkailijaan Kittilässä ja pakeni paikalta – uhri oli vuorattu heijastimilla
-
10:53
Iltalehti: VR:n jakamissa valvontamaksuissa on porsaanreikä – 80 euron sakon voi välttää vetoamalla lakiin
-
10:37
Kallaksen hallitus vannoi virkavalansa Virossa
-
10:29
Tässä ovat Myyrä-sarjan julkkiskisaajat – katso, ketkä ovat mukana!
-
10:22
Myyrä-sarja kuvattiin Latviassa – näin koronaohjeistukset otettiin huomioon
-
10:20
Pekka Poudalta hyviä uutisia talven ystäville: Helmikuulle luvassa "kunnon talvi"
-
10:03
Patrik Laine ollut kohtelias uutta seuraansa kohtaan – suomalaistähdestä hämmästyttävä tilastofakta
-
10:00
Näin hallitus onnistui talouspolitiikassaan vuonna 2020: Velkaa otettiin 3270 euroa suomalaista kohti – sukupolvea ei menetetty, mutta edessä on huolestuttava näky
-
09:45
Tutkimus: Korona altistaa aivoverenkiertohäiriöille – potilailla jopa kuusinkertainen kuolleisuus
-
09:43
Mörkö jatkaa Jokereissa – Jari Kurri suitsuttaa: "Tärkeä pelaaja niin jäällä kuin sen ulkopuolellakin"
-
09:38
OP povaa Suomeen selvää talouskasvua tälle ja ensi vuodelle – mutta hidastuminen on näköpiirissä
-
09:34
OP-ryhmä povaa Suomelle selvää talouskasvua tänä vuonna
-
09:28
Katie Price kertoo musertavia uutisia yli 180-kiloisen Harvey-poikansa terveydentilasta, joka on mysteeri myös lääkäreille: "Lääkkeet pitävät hänet hengissä"
-
09:09
Sokerituotteille lisää hintaa? Yli puolet suomalaisista kannattaa siirtymistä elintarvikkeiden terveysperusteiseen verotukseen
-
09:07
Vastaamon vastavalittu toimitusjohtaja irtisanoutui – MTV:n tietojen mukaan yritys päättää torstaina toiminnan jatkamisesta
-
09:03
Aamupaloja inhoava Marilyn päätti syödä aamiaista joka päivä viikon ajan – näin haaste vaikutti
-
Lataa lisää