KKO katsoi ennakkopäätöksessään, että kuvan julkaiseminen julkisuuden henkilön kahvilakäynnistä ilman valokuvaajan lupaa ei ollut sallittua lehdistön lainausoikeuden tai yleisen sitaattioikeuden perusteella.
Ilta-Sanomat ei saanut julkaista kuvaa formulakuski Kimi Räikkösen Instagram-tililtä ilman Räikkösen lupaa, korkein oikeus (KKO) linjasi torstaina. Markkinaoikeus oli aiemmin päätynyt samaan ratkaisuun.
Kiistassa oli kyse Räikkösen Instagramin tarinatoiminnossa huhtikuussa 2020 julkaisemasta kuvasta. Suomessa koronapandemian alkuaikoina oleskellut Räikkönen oli julkaissut kahvilareissultaan kuvan vitsikkäällä tekstillä.
Ilta-Sanomat teki tapahtumasta artikkelin, jonka yhteydessä se julkaisi kuvasta kuvakaappauksen. Samoin teki Iltalehti.
Räikkönen vei asian markkinaoikeuteen koska katsoi, että hänellä oli yksinoikeus päättää kuvan julkaisusta ja sen yleisöstä. Räikkönen vetosi muun muassa siihen, että lehdillä ja hänen Instagram-tilillään on eri yleisöt, eikä hän ollut tarkoittanut kuvaansa rajoittamattomalle määrälle katsojia.
Markkinaoikeus päätyi julkaisuoikeudessa Räikkösen kannalle ja päätti, etteivät iltapäivälehdet olisi saaneet käyttää kuvaa uutisissaan. Oikeuden mukaan kuvan julkaisemisessa ei ollut kyse tiedotusvälineille sallituista tekijänoikeuslain poikkeuksista.
Iltalehti ei saanut valituslupaa
Ilta-Sanomat ja Iltalehti valittivat markkinaoikeuden ratkaisuista KKO:hon. Torstaina KKO antoi ennakkopäätöksen, jossa se hylkäsi Ilta-Sanomien valituksen, ja toisen päätöksen, jolla se ei myöntänyt Iltalehdelle valituslupaa. Näin ollen markkinaoikeuden päätökset jäävät voimaan.
