Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kiinalta kehotus ihmisille viruksen levitessä: Pysykää pois Wuhanin kaupungista

5:31Katso kartalta, miten koronavirus on levinnyt Kiinasta – uusi tauti on vaatinut nyt yhdeksän ihmisen hengen
Julkaistu 22.01.2020 13:56

MTV UUTISET – STT – AFP

Yli 400 kiinalaisen tiedetään saaneen uuden koronaviruksen, jonka uskotaan lähteneen liikkeelle Wuhanista.

Kiinalaisia kehotetaan pysymään pois miljoonakaupunki Wuhanista. Samoin Wuhanin asukkaita on kehotettu pidättäytymään matkustamasta muualle. Viranomaiset pyrkivät näin suitsimaan yhdeksän ihmistä tappaneen uuden koronaviruksen leviämistä.

Viruksen arvellaan lähteneen liikkeelle juuri Wuhanista torilta, missä myytiin laittomasti villieläimiä. Wuhanissa on 11 miljoonaa asukasta, ja se on myös merkittävä liikenteen solmukohta.

– Toivomme, että ihmiset eivät tule Wuhaniin, jollei se ole välttämätöntä, kaupungin pormestari Zhou Xianwang painottaa valtiontelevisiossa.

Taustatukea tuli kansallisesta terveyskomissiosta, jonka korkea-arvoisen edustajan mukaan on parasta, että Wuhaniin tai sieltä pois matkustetaan vain, jos siihen on tarvetta.

Lue myös: Tutkijat ovat nyt varmoja, että Wuhanin koronavirus tarttuu ihmisestä toiseen – MTV Uutiset kokosi yhteen, mitä mantereelta toiselle levinnestä taudista tiedetään

Suuri viruksen leviämiseen huolenaihe liittyy kiinalaisen uudenvuoden juhlintaan. Lomat ovat alkamassa perjantaina, ja miljoonat kiinalaiset matkustavat muualle täpötäysillä junilla.

Wuhan on omalta osaltaan perunut vuoden vaihtumiseen liittyvää juhlintaa, niiden joukossa rukoustapahtuman, johon osallistui viime vuonna 700 000 turistia. Myös teatteriesitykset on peruttu ja museot suljettu. Lento- ja rautatieasemilla on ryhdytty monitoroimaan ihmisten ruumiinlämpöä, ja vastaavia mittauksia tehdään kuljettajille valtateiden tarkastuspisteillä.

Taudin vuoksi myös Tokion 2020 olympialaisten karsintaturnauksia siirretään pois Kiinasta. Tokion olympiajärjestäjät kertoivat keskiviikkona, että kisojen nyrkkeilykarsinta ja naisten jalkapallokarsinta viedään Wuhanista toisiin kohteisiin.

Samassa kategoriassa sarsin kanssa

Suurin osa viruksen aiheuttamista tautitapauksista on todettu Wuhanissa. Kaupungin viranomaiset ovat tiukentaneet toimiaan sen jälkeen, kun heitä on arvosteltu siitä, etteivät he ryhtyneet ajoissa ja riittäviin toimiin viruksen leviämisen estämiseksi.

Kiinan hallitus on luokitellut hengitysteitse leviävän viruksen samaan kategoriaan vuosina 2002–2003 riehuneen sars-epidemian kanssa. Tämä tarkoittaa muun muassa sairastuneiden pakollista eristämistä ja mahdollisia rajoituksia matkustamiseen.

– Tehostamme tutkimusta tunnistaaksemme taudin lähteen ja tarttumistavan, Kiinan terveysviranomaisten edustaja Li Bin toteaa.

Kiinan viranomaisten mukaan tartunnan saaneita on lähes 450. Vielä eilen kerrottiin, että tartunnan saaneita olisi reilut 300. Kiinan terveysviranomaiset ovat myös varoittaneet, että virus voi muuttua ja levitä edelleen.

WHO pohtii illalla tilannetta

Virusta on löytynyt jo Kiinan ulkopuoleltakin. Yhdysvaltojen viranomaiset kertoivat eilen ensimmäisestä vahvistetusta koronavirustartunnasta maan rajojen sisällä, Seattlen kaupungin lähellä. Yhdysvalloissa asuva potilas oli tullut viime viikolla Wuhanista. Mies on sairaalahoidossa viranomaisten mukaan varotoimenpiteenä, mutta hänen tilaansa kuvataan hyväksi.

Yhdysvallat on käynnistänyt tehostetut lentokenttätarkastukset tartunnan saaneiden havaitsemiseksi. Myös Kiinan naapurimaissa on aloitettu tehostettuja lentokenttätarkastuksia. Virusta on havaittu ainakin Thaimaassa, Japanissa, Taiwanissa ja Etelä-Koreassa.

Maailman terveysjärjestö WHO kokoontuu illalla Suomen aikaa keskustelemaan viruksesta. WHO:n on määrä päättää, julistaako se viruksen takia kansainvälisen kansanterveyden hätätilan.

KiinaSairaudet ja tauditTartuntatauditUlkomaat

Lisää aiheesta:

Nyt tuli uutta tietoa tappavasta Nipah-viruksestaAasiassa varaudutaan tappavan viruksen leviämiseen – ei rokotetta eikä lääkettäWHO arvostelee tiukasti Yhdysvaltoja: "Epätosia perusteluja"Iran: Teloituksia ei tehdä "tänään tai huomenna" – ilmatila suljettiinUutistoimistot: USA vetää henkilöstöään Lähi-idän sotilastukikohdistaMielenosoitukset jatkuneet Iranissa: Trumpin mukaan USA valmis puuttumaan väkivaltaan

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • Eilen11:05
    Taiwan

    MPKK: Tätä Kiinan sodanjohdon puhdistus tarkoittaa Taiwanille

  • ke18:10
    Pörssi

    Dollari heikoimmillaan vuosiin – Trump: "Menee erinomaisesti"

  • ke12:14
    Ulkomaat

    Kiinan asevoimissa "täydellinen tuho"

  • ke05:47
    Julkinen liikenne

    Suomeen on ostettu Kiinasta paljon sähköbusseja, joissa on "tappokytkin" – ministeri: Emme ole sinisilmäisiä

  • ti23:24
    Talous

    Trump puski Suomen katseet itään – asiantuntija vastaa, miten kävi varoituksille Kiina-riippuvuudesta ja muista uhista