Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiina tuohtui epäillyn vakoilupallon alasampumisesta – uhkaa vastaavansa lisätoimilla

1:17Yhdysvallat ampui kiinalaisen vakoilupallon alas – silminnäkijä kuvasi tilanteen videolleYhdysvallat ampui kiinalaisen vakoilupallon alas – silminnäkijä kuvasi tilanteen videolle.
Julkaistu 05.02.2023 04:57

MTV UUTISET – STT

Kiinan ulkoministeriö syyttää Yhdysvaltoja ylireagoinnista ja vakavasta kansainvälisen käytännön rikkomisesta.

Kiina on ilmaissut voimakkaan tyytymättömyytensä Yhdysvaltain päätökseen ampua alas epäilty kiinalainen vakoiluilmapallo.

Yhdysvaltain asevoimat ampui lauantaina alas epäillyn kiinalaisen vakoiluilmapallon maan itärannikolla. Ilmapallo havaittiin ensimmäisen kerran Yhdysvaltain luoteisosissa torstaina.

Kiinan ulkoministeriö syyttää lausunnossaan Yhdysvaltoja ylireagoinnista ja vakavasta kansainvälisen käytännön rikkomisesta. Ulkoministeriön mukaan se oli selvästi pyytänyt Yhdysvaltoja käsittelemään asian asianmukaisesti, rauhallisesti ja ammattimaisesti.

Katso video: Yhdysvallat ampunut kiinalaisen vakoilupallon alas: "Se vain poksahti"

– Kiina ilmaisee voimakkaan tyytymättömyytensä ja vastustaa sitä, että Yhdysvallat käyttää voimaa hyökätäkseen miehittämätöntä siviilikäytössä ollutta ilma-alusta vastaan, ulkoministeriö sanoo lausunnossaan.

Lisäksi Kiina on varautunut vastaamaan lisätoimilla, lausunnossa sanotaan.

Kiina on väittänyt, ettei kyseessä ollut vakoilupallo, vaan siviili-ilma-alus, joka oli ajautunut Yhdysvaltojen ilmatilaan vikaantumisen ja tuulen vuoksi. Kiina oli kuitenkin myöntänyt omistavansa ilma-aluksen.

Käsky tuli presidentti Bidenilta

Yhdysvaltain puolustusministeriö Pentagon kertoi lauantaina, että hävittäjät olivat pudottaneet ilmapallon. Puolustusministeri mukaan kyseessä oli tarkoituksenmukaiset ja lailliset toimet, joilla vastattiin Kiinan tekemään Yhdysvaltain suvereniteetin loukkaamiseen.

Lloyd Austinin

Määräys pallon alas ampumiseen oli tullut presidentti Joe Bidenilta. Biden kertoi Hill-lehden mukaan määränneensä ilmapallon ammuttavan alas niin pian kuin mahdollista. Bidenin mukaan turvallisuusviranomaiset kuitenkin päättivät, että on turvallisempaa ampua pallo sen ajauduttua meren ylle, jotta ihmisille ei koituisi vaaraa putoavasta romusta.

Biden onnitteli tehtävässä toimineita lentäjiä.

– He pudottivat sen onnistuneesti, joten haluan onnitella sen tehneitä lentäjiä, Biden sanoi toimittajille.

Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken lykkäsi pallon vuoksi Kiinan-vierailuaan, jonka oli määrä alkaa tänään. Blinkenin mukaan matkaan voidaan palata, kun olosuhteet muuttuvat.

Lisää aiheesta:

Kiina: Yhdysvallat lähettänyt vakoilupalloja Kiinan ylle – Yhdysvallat kiistää väitteenYhdysvaltain virkamies: Alas ammutussa kiinalaispallossa oli useita antenneja – sen epäillään olleen osa laajempaa valvontalaivastoaTässä ovat kiinalaisen vakoilupallon jäänteet: Kiina kieltäytyi puhelusta alasampumisen jälkeenUSA kiinalaisesta vakoilupallosta: "Olemme varmoja, että se pyrki tarkkailemaan arkaluontoisia sotilaskohteita"Yhdysvallat on ampunut kiinalaisen vakoilupallon alas: "Se vain poksahti" – silminnäkijä kuvasi tilanteen videolleKiinan mukaan Pohjois-Amerikan yllä leijaileva ilmapallo on "siviilikäytössä oleva ilma-alus" – Pentagon: Ei konkreettista vaaraa ihmisille
YhdysvallatKiinaVakoiluJoe BidenMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • Eilen20:23
    Vankila

    Droonipukki toi lahjaherkut vankilan pihaan – sitten käry kävi

  • Eilen19:04
    Donald Trump

    Trump: Kaikki on Joe Bidenin syytä – mainitsi edeltäjänsä yli 30 kertaa yhdessä kokouksessa

  • Eilen15:24
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump kumosi Bidenin päätöksen: "Presidentti Xi reagoi positiivisesti"

  • Eilen15:01
    Ukrainan sota

    Trumpilta uusi vaatimus Zelenskyille – samalla bussin alle meni myös "heikko" Eurooppa

  • Eilen10:52
    Kirjat

    Iida Turpeisen kirja ilmestyi Yhdysvalloissa – sitten tapahtui jotain käsittämätöntä