Pääsiäistä on vietetty tänään valtaosin poutaisessa säässä. Aiemmista ennusteista poiketen kevään uusi lämpöennätys jäi kuitenkin tekemättä. Korkeimmillaan lämpötilat nousivat Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa noin 10 asteeseen.
– Tänään (sunnuntaina) on ollut enemmän pilviä ja aurinko on päässyt lämmittämään vähän vähemmän, päivystävä meteorologi Eerik Saarikalle kertoo.
Lämpötilat jäivät aiemmin ennustettua matalammiksi, sillä suuressa osassa Suomea oli aamupäivällä vahvaa sumua, joka hälveni odotettua hitaammin.
Pääsiäislauantaina Ahvenanmaalla Jomalassa mitattiin kuluvan vuoden korkein lämpötila, kun mittari kipusi 13,1 asteeseen. Kovin kauas ei jääty Manner-Suomessakaan, esimerkiksi Helsinki-Vantaalla mitattiin 12,6 astetta.
Lue myös: Suomeen saapuu kesäinen tuulahdus! Näin käy Baltian ukkosille Suomenlahdella
"Parikymmentä senttiä lunta"
Sateet saapuivat jo tänään Länsi-Suomeen, josta ne etenevät maan pohjoisosaan. Huomenna maan keskiosassakin on luvassa jonkin verran vesisateita. Lapissa, Koillismaalla ja Kainuussa sade tulee lumena.
– Koillismaan suunnalla on kunnon lumipyry, parikymmentä senttiä lunta voi tulla, Saarikalle sanoi.
Ilmatieteen laitos on antanut maanantaille varoitukset huonosta tai erittäin huonosta ajokelistä Keski- ja Etelä-Lappiin, Koillismaalle sekä Kainuuseen.