Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keski-ikäiset seksuaalisesti hyväksikäyttivät 6-vuotiaita lapsia – miehet tuomittiin vankeuteen

Julkaistu 24.11.2020 19:35

MTV UUTISET – STT

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut kaksi keski-ikäistä miestä kuusivuotiaisiin lapsiin kohdistuneista törkeistä seksuaalisista hyväksikäytöistä.

Kyse on keskusrikospoliisin (KRP) paljastamasta suomalaismiesten porukasta, jota on epäilty lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista, niiden kuvaamisesta ja hyväksikäyttömateriaaliin liittyvistä rikoksista.

Ringin pääsyytetty 59-vuotias lappilaisyrittäjä ja toinen epäilty, 51-vuotias toimistoesimiehenä työskennellyt espoolaismies tuomittiin vuoden ja kahdeksan kuukauden ehdottomiin vankeusrangaistuksiin kahdesta törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Rikokset ovat tapahtuneet Espoossa kesäkuussa vuonna 2007, siis yli 13 vuotta sitten. Tuomion perusteella uhreja on kaksi, ja kumpikin tuomituista on kohdistanut seksuaalista väkivaltaa kumpaankin uhriin.

Tuomio on määrätty salaiseksi suurelta osin, eikä siitä käy ilmi, mitä teot tarkalleen ovat olleet. Oikeus kuitenkin toteaa, että hyväksikäytöt olivat luonteeltaan ja tekotavaltaan niin paheksuttavia, että niitä voidaan pitää kokonaisuudessaan törkeinä.

Oikeuden mukaan miesten rangaistuksia ei voinut tuomita ehdollisena vankeutena niiden vakavuuden takia. Se totesi lisäksi, että lappilaismiehen toiminta oli espoolaismiehen tekoja moitittavampia.

– Rikoksista ilmenevää syyllisyyttä voidaan pitää suurempana kuin mitä se tämän tyyppisissä teoissa yleensä on, tuomiossa sanotaan.

Esitutkinta: Keskusteluja nuorten tapailusta

Espoolaismies tuomittiin hyväksikäyttöjen lisäksi sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapidosta ja huumausaineen käyttörikoksesta.

Hänen laitteiltaan löytyi yli tuhat kuvaa ja yhteensä viisi ja puoli tuntia videomateriaalia lapsista. Kuvat ja videot olivat lievimmillään alastonkuvia ja vakavimmillaan sellaisia, joissa lasta raiskataan, sidotaan tai tämä sekaantuu eläimeen.

Myös KRP:n julkinen esitutkintamateriaali oli pitkälti salattua. Se kuitenkin sisälsi syytettyjen välisiä nettikeskusteluja, joiden perusteella he ovat saalistaneet laitoksista karanneita nuoria. Espoolaismies kertoo keskustelussa tapaamastaan ja kotiinsa majoittamastaan koulukotikarkurista. Lisäksi kaksikko juttelee molempien tapaamista nuorista.

Hyväksikäyttörinkiin liittyvän päähaaran käsittely alkoi aiemmin tässä kuussa Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa. Siinä lappilaismiestä syytetään törkeistä lapsen seksuaalisista hyväksikäytöistä, törkeistä raiskauksista ja joukosta muita rikoksia.

Myös kahta muuta syytetään törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja toista lisäksi muun muassa törkeästä raiskauksesta.

Etelä-Pohjanmaan haaran esitutkintamateriaalin mukaan lappilaismies on muun muassa jakanut videoita lasten ja vauvojen raiskaamisesta ja katsonut niitä nettikeskusteluissa muiden miesten kanssa.

Lisää aiheesta:

Mies vaani lapsia Snapchatissa ja keräsi valtavaa kuva- ja videokokoelmaa – uhreja 118Hovioikeus lievensi hyväksikäyttörinkiin kuuluneiden miesten tuomioita lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä – ei pitänyt tekoja törkeinäSuomalaismiesten hyväksikäyttörinkiä koskevan rikoskokonaisuuden päähaarassa annetaan tuomio – syytteitä lasten hyväksikäytöistä ja raiskauksista, raakoja videoita jaettiin nettisessioissaLapsipornovyyhdin tuomionanto siirtyy ensi viikolle – syytteitä lasten hyväksikäytöistä ja raiskauksista, raakoja videoita jaettiin nettisessioissaKRP:n tutkinta suomalaismiesten ringistä: Lappilaisyrittäjä jakoi materiaalia vauvojen raiskaamisesta ja osallistui nettisessioihin, joissa poltettiin kristallia ja masturboitiin yhdessäMies houkutteli poikia hyväksikäytettäväksi nuuskalla ja alkoholilla – useista seksuaalirikoksista aiemminkin tuomitulle viisikymppiselle miehelle yli 3 vuotta vankeutta
Seksuaalinen hyväksikäyttöSeksuaalirikoksetRikosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Seksuaalinen hyväksikäyttö
  • 29.10.16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • 28.5.20:24
    Seksuaalirikokset

    Ranskalaiskirurgi raiskasi satoja potilaita, osa nukutettuja lapsia – tässä tuomio

  • 28.11.202412:47
    Raiskaus

    Poliisi epäilee: Mohamed al-Fayedin uhreja voi olla ainakin 111 – nuorin vain 13-vuotias

  • 25.11.202411:57
    Raiskaus

    Aviomies antoi lähes sadan miehen raiskata vaimoaan – syyttäjä vaatii 20 vuotta vankeutta

  • 25.11.202406:02
    Raiskaus

    Gisèle Pelicot joutui tietämättään lähes sadan miehen raiskaamaksi – näin he ovat selittäneet tekojaan