Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kela varoittaa: Rikolliset urkkivat pankkitunnuksia Omakannan nimissä lähetetyillä sähköposteilla – älä klikkaa linkkiä!

0:20Tältä OP:n huijausviesti näyttää: Linkki vaikuttaa luotettavalta ja vie tunnistautumiseenEsimerkki eräästä huijauksesta: Tältä OP:n nimissä laitettu huijausviesti voi näyttää
Julkaistu 26.10.2021 16:26
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Kela varoittaa huijauksesta, jossa rikolliset kalastelevat pankkitunnuksia Omakannan nimissä lähetetyillä sähköposteilla.

Omakannan nimissä on lähetetty sähköposteja, joissa neuvotaan kirjautumaan viestissä olevan linkin kautta Omakantaan.

Viesteissä on viitattu myös covid-19-sertifikaattiin ja koronarokotustodistukseen. Kelan mukaan huijauspostin mukana tullutta linkkiä ei pidä avata.

Kyseessä on huijaus, jonka tarkoituksena on varastaa henkilötietoja ja kirjautumistietoja, kuten pankkitunnuksia. Omakantaan tulee kirjautua vain osoitteessa kanta.fi.

Kela varoittaa myös, että viesti voi olla painostava ja siinä voidaan väittää, että vastaanottajan on kirjauduttava välittömästi Omakantaan tai tarkistettava itseään koskevia asiakirjoja.

Lue myös: Tarkkana verkossa! Useiden pankkien nimissä lähetettyjä huijausviestejä tulvii nyt suomalaisille

Lue lisää: Verottaja varoittaa uudesta huijauksesta – katso kuva tökeröstä viritelmästä

Lisää aiheesta:

Kilahtiko sähköpostiisi tällainen viesti? Pankkitunnuksiasi kalastellaanKela varoittaa Omakanta-huijausviesteistä – uusin uhkaa ulosotollaKyberturvallisuuskeskus varoittaa: Tämän viranomaisen nimissä huijataan nyt Omakanta-palvelun nimissä lähetetty huijausviestejä: Rikolliset yrittävät varastaa tietosiKelan nimissä kalastellaan verkkopankkitunnuksia ja luottokorttitietoja – toimi näin, jos saat viestinKelan nimissä lähetetty huijausviestejä, joissa kalastellaan pankkitietoja – toimi näin jos jouduit huijatuksi
VerkkohuijauksetKelaKyberturvallisuusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Verkkohuijaukset
  • to14:12
    Petokset

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • ke12:38
    Petokset

    Jopa Suomen Pankin ex-johtaja lankesi huijaukseen: "Uhrin ei pitäisi hävetä"

  • ti05:50
    Huijaukset

    Useat suomalaiset peloteltiin menettämään kaikki säästönsä – puhelinhuijausvyyhdin käsittely alkaa

  • 26.9.14:26
    S-pankki

    S-Pankki varoittaa huijauksista – huijarin puhelinnumero voi hämätä

  • 24.9.13:14
    Tietoturva

    Huijausviestin loppuun nolosti unohtunut merkintä paljasti vilpin