Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Auto töytäisi pyörällä liikkunutta Jussi Tapiota Vantaalla viime perjantaina.
Auto töytäisi pyörällä liikkunutta Jussi Tapiota Vantaalla viime perjantaina.
Julkaistu 12.07.2020 15:04
Toimittajan kuva

Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Helsinkiläinen Jussi Tapio jäi ihmettelemään autoilijaa, joka törmäsi häneen perjantaina Korsossa ja poistui paikalta.

Jussi Tapio oli ylittämässä risteystä suojatiellä pyörällä, kun hän näki auton lähestyvän lujaa vauhtia.

– Risteykseen tullessani autoa ei näkynyt. Suojatiellä havaitsin, että sieltä tulee auto lujaa. Ajattelin, että se väistää, mutta ei väistänyt. Auto töytäisi pyörääni ja lensin kasvoilleni liikenteenjakajaan, Tapio kertoo.

Autoilija ei pysähtynyt paikalle. Tapion kasvoihin tuli ruhjeita ja silmä muurautui umpeen. Hänen pyöränsä runko ja kypärä halkesivat ja vaatteita repeytyi. 

– Paikalle sattui pyörällä liikkunut nainen, joka pysähtyi ja kysyi, olenko kunnossa. Soitin hätäkeskukseen ja sitten vaimolleni, joka tuli paikalle ja vei minut sairaalaan.

Jussi Tapio toivoisi ajajan ilmoittautuvan. Hänen havaintojensa mukaan paikalta poistunut auto oli maasturi.

– Halusin tuoda tapahtuman esille muun muassa sosiaalisessa mediassa, koska toivoisin enemmänkin keskustelua siitä, ettei pyörään törmänneen tulisi poistua paikalta. 

– Oma törmäykseni törmäys oli sen verran kova, että minun on vaikea uskoa, ettei hän olisi huomannut törmäystä.

Itä-Uudenmaan poliisi kertoo, että pyöräilijään perjantaina Korsossa törmännyttä autoilijaa ei ole vielä tavoitettu. Rikoskomisario sanoo, ettei ole yleistä, että autoilija poistuu vastaavissa tapauksissa  paikalta.

Kasvot ruhjeilla, silmä muurautui umpeen: Autoilija törmäsi pyöräilemässä olleeseen Jussiin ja pakeni paikalta Vantaalla – "Vaikea uskoa, ettei hän huomannut"

Anne Tuomisto

– Ne tapaukset ovat vähemmistössä, että pyöräilijään törmännyt autoilija poistuisi paikalta. Tieliikennelakikin velvoittaa auttamaan.

– Toisinaan on käynyt niin, että isolla ajoneuvolla ajanut ei ole huomannut törmäystä. Mutta tosiaan, yleistä se ei ole, Tuomisto toteaa.

Lue myös: Auto törmäsi 9-vuotiaaseen pyöräilijään suojatiellä Mikkelissä – lapsi loukkaantui lievästi, kuski poistui paikalta autosta nousematta

Lisää aiheesta:

Punaisissa valoissa ei kannata hötkyillä! Tampereella sattuneessa kolarissa kumpikin osapuoli oli syyllinenAutoilija kaahasi 15-vuotiaan mopopojan päälle ja pakeni – pari minuuttia myöhemmin paikalle saapunut Juha-isä löysi poikansa kadulta makaamasta: "Sokki oli ihan järkyttävä"Jonnan pyöräilijämies kaatui vaarallisesti autoilijan tieraivon vuoksi – tuskailee yhä 5 kuukautta myöhemmin viranomaisten nihkeyttä tutkia asiaa: "Oli virhe luottaa poliisiin"Pyörällä liikkunut Sami jäi auton alle ja lensi pää edellä katuun Vantaalla – kallo murtui ja kypärä halkesi: "Ilman kypärää olisi henki lähtenyt"Helsinkiläisen Jonnan mies joutui röyhkeän tieraivon uhriksi: Pyöräilijä lensi naama edellä katuun niin, että kypäräkin halkesi – "Haluan, että neljällä lapsellamme on jatkossakin isä""Älkää ihmiset jättäkö toisianne tienposkeen" – Pyörällä kaatunut Helena järkyttyi, kun turman aiheuttaja poistui paikalta pysähtymättä
LiikenneLiikenneturvallisuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • 11:59
    Helsinki

    Suora lähetys kello 13.45: Näin ratikkaliikenne muuttuu Helsingissä

  • 10:29
    Liikenneturvallisuus

    "Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasian

  • Eilen14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?