Kalle Rovanperä ei päässyt helpolla, kun uuden sukupolven Rally1-hybridiautoilla ajettiin ensimmäinen kokonainen kilpailupäivä Monte Carlon MM-rallissa.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Portugalin MM-ralli 7.–10.5.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
LUE MYÖS: Mahtava reaktio! Monte Carlo -rallissa jättiyllätyksen tehnyt kuski ei ollut pysyä housuissaan
LUE MYÖS: Sebastien Loebin komennossa yötauolle – tallikaveri ripitti erikoiskokeen varrella sekoillutta katsojaa: "Joku per**reikä"
Rovanperä jäi reippaasti kärjen vauhdista etenkin aamun erikoiskokeilla. Toyotan nuori suomalaiskuljettaja oli hieman paremmassa vauhdissa iltapäivän lenkillä, mutta hän päätti vaikean urakkansa vasta yhdeksännellä sijalla.
Rovanperälle on kertynyt eroa kärkeen yli kaksi minuuttia. Puuppolalainen summasi ytimekkäästi tuntemuksensa.
– Eihän se fiilis hyvä ole.
Rovanperä ei ole päässyt sinuiksi uuden kilpurinsa kanssa. Toyota GR Yaris Rally1 -auton säätöjä on muutettu jokaisella tauolla.
