Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperä vaatii MM-ralliin sääntömuutosta: "Jokainen pystyy siihen"

2:49Jonne Halttunen kritisoi Portugalin hurjaa aikataulua – "Onko tämä kuinka järkevää?"Jonne Halttunen avaa hurjaa urakkaa: "Onko tämä kuinka järkevää?"
Julkaistu 22.05.2025 14:41
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Kalle Rovanperä vaatii Kansainväliseltä autoliitolta (FIAlta) sääntömuutosta suitsimaan liian pitkiä kilpailupäiviä rallin MM-sarjassa. Monet kuljettajat kokivat viime viikonloppuna Portugalissa ajetun kauden viidennen osakilpailun reittisuunnitelman olleen liian rankka.

Lue myös: Ott Tänakilta raju purkaus: "Meitä kohdellaan kuin eläimiä"

Lue myös: MM-rallitähdet ajetaan äärirajoille – ruokailukin tekee tiukkaa: "Se on liian vähän"

Kuljettajien kritiikki Portugalissa kohdistui erityisesti perjantai- ja lauantaipäiviin, jotka molemmat olivat lyhimmilleenkin laskettuna 15-tuntisia, todellisuudessa – erilaiset pr-tehtävät ja nuottivideoiden katselut mukaan lukien – vielä muutaman tunnin pidempiäkin.

– FIAlla pitäisi olla selkeä sääntö päivän maksimipituuteen, Rovanperä sanoi Dirtfishille.

Rovanperä ajoi perjantaina Portugalissa ulos parc fermestä kello 6.03, ja päivän ensimmäinen ajotehtävä oli 93,70 kilometrin siirtymä rallin toiselle erikoiskokeelle.

Kymmenestä erikoiskokeesta ja 146,48 ek-kilometristä koostunut päivä katkesi vain kahteen 20-minuuttiseen etähuoltoon, joita edelsivät 15 minuutin kokomatauot. Etähuollossa myös kuljettaja ja kartturi osallistuivat auton korjaustoimenpiteisiin.

Päivän viimeinen siirtymä oli pituudeltaan 115,77 kilometriä, ja ajohommat päättyivät kello 21.11 alkaneeseen iltahuoltoon.

Perjantain kokonaispituus oli 683,17 kilometriä.

Lauantaina Rovanperä kertoi heränneensä viideltä, ja hän ajoi parc fermestä ulos 6.25. Ensimmäiseksi oli selvitettävä 97,23 kilometrin siirtymä.

Seitsemästä erikoiskokeesta ja 122,92 ek-kilometristä koostuneen päivän katkaisi yksi 30 minuutin kokoomatauko ja 44 minuutin normaali päivähuolto.

Päivän viimeinen siirtymä oli pituudeltaan 48,14 kilometriä, ja iltahuoltoon Rovanperä kurvasi kello 21.04.

Lauantain kokonaispituus oli 640,00 kilometriä.

Sunnuntaina Rovanperän matkanteko alkoi parc fermestä kello 6.31, ja siitä hän lähti 44,92 kilometrin mittaiselle siirtymälle.

Päätöspäivänä ajettiin kuusi erikoiskoetta ja 72,16 ek-kilometriä. Viimeisen pätkän maalissa Rovanperä oli kello 14.05, ja sen jälkeen oli ajettava vielä 92,93 kilometrin siirtymä maaliin, jossa Rovanperä oli 15.49. 

Sunnuntain kokonaispituus oli 410,67 kilometriä.

Kaikkiaan ajokilometrejä kertyi perjantaista sunnuntaihin 1733,84, ja tästä 1389,34 ajettiin muiden tielläliikkujien seassa yleisillä teillä.

Kampanjan vastainen viesti

Rovanperän mukaan päivien pituutta rajoittavan säännö tarve perustuu turvallisuuteen. FIAn tiedetään jo pitkään vetäneen liikenneturvallisuuskampanjaa, ja Rovanperän mielestä Portugalissa nähdyn kaltaiset työpäivät ovat ristiriidassa tämän viestin kanssa.

– Jos meillä on yhtä pitkä päivä kuin perjantaina oli, seuraavan päivän pitäisi alkaa myöhemmin. Heräsin lauantaina taas viideltä, ja nuottivideoiden katselun ja muuiden hommien jälkeen olemme valmiita nukkumaan ehkä puoliltaöin.

– Kun palaamme päivän päätteeksi huoltoon, emme pääse nukkumaan heti kymmenen minuuttia myöhemmin.

Esimerkiksi Rovanperän tallikaveri Sébastien Ogier kyseenalaisti jo aiemmin, katsooko kukaan rallia seitsemältä aamulla.

– Ratkaisu on aika helppo. Meidän ei tarvitse lähteä parc fermestä aamukuudelta. Voimme aloittaa yhdeksän maissa ja saada aikataulun sen jälkeen toimivaksi. Jokainen kisajärjestäjä pystyy siihen.

– Jossain kohtaa tämä ei ole enää järkevää. Aina puhutaan liikenneturvallisuudesta. Me ajamme neljän tai viiden tunnin yöunilla läpi viikonlopun. Pystymme siihen kyllä, mutta en tiedä, onko siinä järkeä, että yritämme pysyä hereillä siirtymillä. Se käy jossain kohtaa aika rankaksi. On tarpeetonta, että ajamme 15-tuntisia päiviä.

Kisajärjestäjillä suuri vapaus

Tämänhetkiset säännöt jättävät kisajärjestäjille hyvin suuren vapauden reittisuunnitteluun. Kisajärjestäjä saa esimerkiksi täyden vapauden valita haluamansa erikoiskokeet, kunhan ne täyttävät FIAn erikseen antaman ohjeistuksen.

Tämän sääntökohdan yksi pieni täsmennys menee yksi yhteen Rovanperän sanoman kanssa: "Turvallisuus on ensiarvoisen tärkeää erikoiskokeita valittaessa."

Todennäköisesti täsmennyksellä viitataan toki pätkien luonteeseen, ei kuljettajien jaksamiseen.

Muita FIAn asettamia reunaehtoja on se, että ralli alkaa torstaina ja päättyy sununtaina. Erikoiskokeiden kokonaispituuden tulee olla koko viikonlopun osalta 300–350 kilometriä ja huoltojen tai renkaanvaihtojen välissä saa ajaa korkeintaan 80 ek-kilometriä.

Jos huoltojen väliin halutaan saada enemmän kuin neljä erikoiskoetta, tämä täytyy hyväksyttää erikseen. Lisäksi erikoiskokeet tulee ajoittaa niin, ettei ensimmäisten 15 auton osalta tule päällekkäisyyksiä peräkkäisillä pätkillä.

Lisää aiheesta:

Ott Tänakilta raju purkaus: "Meitä kohdellaan kuin eläimiä"MM-rallitähdet ajetaan äärirajoille – ruokailukin tekee tiukkaa: "Se on liian vähän"Sebastien Ogier latasi jo sen olevan "täyttä paskaa" – odotettavissa kipinöitä suorassa lähetyksessä: "Ihan älytön ralli"MM-rallipomo väläyttää isoa muutosta: yli 20-vuotinen perinne romukoppaan? "Olemme ehdottomasti avoimia"Rallin MM-sarjan himoittu ratkaisu olisi samalla osa monitahoista ongelmaa – kuljettajia ajetaan jo äärirajoille: "Liikenneturvallisuudesta tässä kuitenkin puhutaan"Kalle Rovanperän iso unelma vain 31 kilometrin päässä – ”En ole vielä innoissani”
MM-ralliKalle RovanperäRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 06:02
    F1

    Kalle Rovanperä tunnustaa hurjan faktan – Kimi Räikkösen ura esimerkkinä

  • Eilen17:10
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperältä F1-paljastus – tältä meno näytti Red Bull -autossa

  • Eilen16:51
    Kalle Rovanperä

    Sébastien Ogierilta tiukat sanat Kalle Rovanperän lähdöstä

  • Eilen13:43
    Kalle Rovanperä

    Asiantuntija havaitsi muutoksen Kalle Rovanperässä: "Tämä oli sokki"

  • Eilen12:43
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperän sokkipäätös: näin MM-rallikuskit reagoivat – "Olet todellinen legenda!"