Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kalasataman pilvenpiirtäjän farssi jatkuu – tulistuneet asunnonostajat joutuvat odottelemaan kuukausitolkulla: ”Pitäkööt vesitorninsa”

2:00Suomen korkeimman asuinrakennuksen huoneistot kiinnostavatNäin tornitaloja suunniteltiin vuonna 2016.
Julkaistu 05.04.2019 19:04

Elise Tykkyläinen / MTV UUTISET

Helmikuussa tapahtunut useita kerroksia tuhonnut vesivahinko on jättänyt jalkoihinsa asuntojen ostajat Helsingin Kalasataman Majakka-pilvenpiirtäjässä. Osa taloyhtiön parinsadan hengen Facebook-ryhmän jäsenistä on pohtinut kiukustuneena kaupan purkua ja oikeuskanteita.

Nimettömänä MTV Uutisiin yhteyttä ottanut mies kertoo tilanteestaan perheen isänä ja asunnon ostajana. Perhe harkitsee vakavasti kaupan purkua. Mies on myös ollut yhteyksissä lakimieheen ja harkitsee kanteen nostamista.

Kallis kahden asunnon loukku

SRV on nimettömänä pysyvän lähteen mukaan kieltäytynyt maksamasta perheen nykyisen asunnon luovutuksen viivästymisestä aiheutuvaa sopimussakkoa, jossa karkeasti laskien puhuttaisiin lähes 100 000 euron summasta.

–  Tämä nykyinen asuntomme on iso perheasunto ja siinä puhutaan noin 15 000 euron sopimussakosta kuukausitasolla. Alustavat arviot siitä, milloin pääsisimme muuttamaan Kalasataman uuteen asuntoomme liikkuvat jossakin lokakuun paikkeilla. Sekin on vielä hyvin varovainen arvio. Meidän piti muuttaa asuntoon heinäkuussa ja heinäkuulle oli sovittu myös nykyisen asuntomme luovutus.

Vuokra-asuntoa suositellaan

Perhe hankki kolme vuotta sitten asunnon Majakasta.

– Ajattelimme, että tässä on tällainen hyvin erikoinen projekti Helsingissä ja siihen tartumme. Päädyimme sitten varaamaan sieltä ennakkomarkkinoilta 102-neliöisen huoneiston. Alun perin sen piti valmistua jo vuoden 2018 lopulla.

Nyt perheelle on tarjottu noin 1700 euron summaa kuukausittain vuokra-asuntoa varten. Summalla saisi alueelta kaksion.

– SRV on suostunut siihen, että he voivat osoittaa jonkin vuokrahuoneiston meille. Katsoin sieltä Facebook -ryhmästä ja vielä kenelläkään asukkaalla ei ollut edes tiedossa palvelun tarjoajaa. Jotkut tarvitsisivat jo kesäkuun alusta huoneiston.

– Meidän perheessämme on kolme henkeä. Olemme kuitenkin hankkineet arvoasunnon Redin Majakasta ja nyt tarjottaisiin edestakaisin muuttelua ja vuokra-asuntoa.

Lue myös: Surkea sattuma myöhästyttää Redin tornitalon valmistumista

Lapsiperheiden koulupaikat uusiksi

Viivästys harmittaa erityisesti lapsiperheitä.

– Olimme suunnitelleet tietysti asuntoa ostaessamme, että nyt eskari-ikäinen poikamme menisi Kalasataman kouluun. Tällä hetkellä kuskaamme häntä eskariin Kalasataman alueelle, jotta hän pääsisi rakentamaan ystäväkontaktejaan sinne. Nyt, kun emme pääse muuttamaan, niin Kalasataman koulu ei ota häntä vastaan.

Tulevat asukkaat ovat mielestään pimennossa

SRV:n tiedotus on ollut asunnon ostajien mielestä surkeaa. Heille on tiedotettu pääpiirteittäin se, mitä kerroksia vesivahinko koskee ja mikä on alustava arvio asuntoon muuttamisen viivästymisestä.

– SRV kehuskelee mediassa, miten se kantaa vastuun ja pitää tulevista asukkaista huolta.  Joka viikko he kyllä lähettävät no-reply sähköposteja, mutta eivät kerro mitään uutta niissä. Tosi asiassa me asunnon ostaneet seuraamme mediasta, missä ollaan menossa. Vastuunkanto on kyllä ollut tässä todella heikkoa SRV:n puolelta.

Osa asukkaista on ryhtynyt myymään asuntoaan edelleen. Osa harkitsee kaupan purkua.

– Olemme harkinneet kaupan purkua erittäin vakavasti. Emme siihen tietysti haluaisi lähteä, mutta kun näitä eri vaihtoehtoja kuluriskeineen pohtii ja sopimussakkoja laskee, niin kaupan purku olisi helpoin vaihtoehto. Pitäkööt vesitorninsa sitten.

SRV:n mukaan tiedotuspuoli on kunnossa

SRV:n asuntoliiketoiminnanjohtaja Antero Nuutinen pahoittelee sitä, että asukkaat ovat kokeneet tiedottamisen vaimeana.

– Itse näkisin tämän kyllä niin, että silloin kun tämä vesivahinko tapahtui, niin kerrottiin kyllä välittömästi kaikille asiakkaille (tuleville asukkaille). Ja joka viikko on lähetetty kaikille asiakkaille tiedote, jossa kerrotaan, missä kohtaa selvitykset ja korjaustyöt ovat menossa. Heille on luvattu, että kaikki saavat saman tiedon samanaikaisesti, ettei tarvitse tietoja mediasta etsiä. Eli kyllä minun mielestäni olemme tämän tiedottamisen hoitaneet hyvin, Nuutinen vastaa

– Tietysti täytyy muistaa, että tämä on aika iso kohde: lähes 300 asuntoa. Erilaisia kysymyksiä tulee ja kaikkiin ei tietysti ihan samalla sekunnilla saada vastausta. Olemme myös saaneet kiitosta tiedottamisestamme.

"Kaikki lain mukaan meille kuuluvat asiat korvataan"

Nuutinen ei halua ottaa kantaa yksittäiseen tapaukseen, mutta pitää kuitenkin SRV:n korvauskäytäntöä hyvänä.

– Olemme luvanneet ja luvataan edelleenkin, että kaikki asuntokauppalain mukaan meille kuuluvat asiat korvataan. Nämä on kaikille asiakkaille samalla tavalla luvattu. Samoin korvaamme ylimääräiseen muuttoon joutuville esimerkiksi muuttokustannuksia ja tavaroiden varastoinnista koituvia kustannuksia.

– Jos asiakas on muuttamassa Majakkaan kaksioon, niin ei sen kaksion sijaisvuokra-asunto tietysti voi mikään viiden tähden luksusjahti olla. Sen pitää olla saman tasoinen kuin se asunto, mihin on muuttamassa. Kohtuullisuus sinä pitää tietysti olla, Nuutinen jatkaa.

SRV neuvottelee vuokra-asuntojen palveluntarjoajan kanssa.

– Sen tiedän, että meillä on neuvottelut palveluntarjoajan kanssa ihan loppusuoralla. Ehtoja käydään vielä läpi ja mielellään sitten vasta kerrotaan tämän palveluntarjoajan nimi. Sen voin sanoa, että se on ihan tunnettu ja tunnustettu toimija alalla.

Korjattu jutun ingressiä la 6.4. klo 22.27: Parisataa henkeä ei ole pohtinut oikeuskanteita SRV:tä vastaan, vaan ryhmässä on parisataa henkeä, joista muutamat ovat tätä harkinneet.

Näin uutisoimme vesivahingosta aiemmin

Lue myös: Mittava vesivahinko viivästyttää Redin tornitalon valmistumista

Lisää aiheesta:

Astmaa sairastavan helsinkiläisnaisen painajainen: Asunto peittyi pölystä naapurirapun remontin vuoksi, asuu nyt hotellissa eikä korvaajasta ole tietoakaanRitva osti asuntomessukohteen unelmien eläkekodiksi – kaksi talvea ja 167 000 euroa ovat menneet, mutta talo on yhä kesken: "Kaikenlaista meille lupailtiin"Yli tuhannen Helsingin kaupungin asunnon vuokra nousee roimasti – asukkaat järkyttyivät: "Oli kuin pommi olisi pudotettu postiluukusta"Ritva ja Kari ostivat unelmiensa kaksion uudesta kerrostalokorttelista Oulussa – muuton jälkeen kolmasosa asunnoista siirrettiin mielenterveyskuntoutujien käyttöön: "Ei muistuta lainkaan tavallista kerrostaloa"Ritva ehti maksaa uudisasunnosta yli 100 000 euroa, sitten rakennusliike meni konkurssiin – varoittaa nyt muita turvalliseksi mainostetusta vakuusjärjestelmästä: "Olen järkyttynyt"Susannan homehelvetti ei päättynyt oikeusvoittoon – ”Tämä on viimeinen hätähuutomme”
OmistusasuminenVuokra-asuminenHelsinkiRakentaminenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Omistusasuminen
  • 22.9.06:45
    Asuntokauppa

    Kiinnostaako asuntoflippaaminen? Näin se toimii

  • 21.9.17:57
    Asuntokauppa

    Tämä on asuntomarkkinoiden tilanne tällä hetkellä

  • 10.9.01:30
    Asuminen

    Omistusasunnon saa nyt valtion tukemaa vuokra-asuntoa halvemmalla – "Ei mitään järkeä"

  • 3.9.15:57
    Asuminen

    Rakennusliitto: Hallituksen riihipäätös voi nostaa asuntojen hinnat pilviin

  • 29.7.08:31
    Asuntokauppa

    Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat kesäkuussa