Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jorma Uotinen muistelee lapsuuttaan: "Naapurin naiset tulivat sanomaan äidilleni, että sinun poikasi on sitten homo"

3:04Jorma Uotinen ja balettimuisto Jaguarin ratissaJorma Uotinen Jaguarin ratissa.
Julkaistu 18.01.2019 06:00
Toimittajan kuva

Ida-Annika Niva

ida-annika.niva@mtv.fi

Maria Veitola ja Jorma Uotinen keskustelevat rakkaudesta.

Yökylässä Maria Veitola -ohjelmassa Maria Veitola kyläilee Jorma Uotisen luona. Veitola kysyy jaksossa Uotiselta suoraan, onko hän aina pitänyt itselleen mahdollisena rakastua mihin tahansa sukupuoleen. Aihe tuo Uotisen mieleen muiston lapsuudesta.

– Ennen kuin minulla oli ensimmäistäkään sukupuolista kokemusta, varhaisteini-iässä, naapurin naiset tulivat äidilleni sanomaan, että sinun poikasi on sitten homo, Uotinen muistelee.

– Äitini sitten vain vastasi, että jos rouvat lähtisivät nyt kotiin.

LUE MYÖS: TTK-tuomari Jorma Uotinen, 66, Me Naisissa: "Rakastun aina ihmiseen – joko mieheen tai naiseen"

Uotinen kertoo Veitolalle seurustelleensa ensimmäisen poikaystävänsä kanssa ennen kuin lähti ensi kertaa Pariisiin.

Uotinen muistaa hyvin ajan, jolloin homous ei ollut hyväksyttyä, vaan sitä pidettiin rikollisena ja sairaana. Hän itse ei ole kuitenkaan koskaan kokenut, että hänen tulisi salailla asiaa.

– Arvostan hirveästi sitä työtä, mitä on tehty oikeuksien puolesta ja se on ollut välttämätöntä, tärkeää ja väistämätöntä. Minulla ei ole ollut koskaan sellaista tarvetta, että minun täytyy tämä nyt demonstroida jotenkin jossakin, hän kertoo.

Uotinen kokee, että hänen seksuaalinen suuntautumisensa on luonnollinen osa hänen olemustaan. Hän ei ole kokenut asiasta häpeää, sillä hänet on aina hyväksytty sellaisena kuin hän on.

Yökylässä Maria Veitola alkaa torstaina 24.1. klo 21 MTV3-kanavalla.

Lisää aiheesta:

Jorma Uotinen ja Helena Lindgren erostaan: "Meillä oli pitkään ollut sellaista vähän hataraa ja tulehtunutta"Jorma Uotinen avoimena arjestaan: "Minulla ei ole ollut tällä vuosituhannella yhtäkään yövierasta"Helena Lindgren muistelee yhteistä taivaltaan Jorma Uotisen kanssa: "Jorma on elämäni suurin rakkaus"Jorma Uotisen isä kuoli, kun hän oli kolmevuotias – äiti omistautui lapsilleen: ”Häneltä jäi naisen elämä elämättä”Jorma Uotinen halvaantui 19-vuotiaana: "Se oli tajunnanräjäyttävä kokemus"Jorma Uotinen elämänsä käännekohdasta: ”Kysyin, että tarvitaanko minua vielä?”
Yökylässä Maria VeitolaJorma UotinenMaria VeitolaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Yökylässä Maria Veitola
  • 1.9.21:16
    Maria Veitola

    Maria Veitola arvostelee perussuomalaisia ja hallitusta: "Ei tee asian suhteen mitään"

  • 25.4.09:57
    Maria Veitola

    Yökylässä Maria Veitola jatkuu juhlakauden merkeissä

  • 3.4.07:41
    Erika Vikman

    Seiska: Erika Vikman on eronnut

  • 12.09.202415:01
    Manuela Bosco

    Tässä on ensimmäinen Manuela Boscosta ja Tuure Kilpeläisestä koskaan otettu yhteiskuva

  • 10.09.202410:41
    Elina Gustafsson

    Elina Gustafsson muistelee hänen ja Ansku Bergströmin yhteistä taivalta – kolmas vuosi toi mukanaan muutoksia