Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jo 11 alaa on umpisolmussa – lakot kaupoissa voivat olla vasta alku Suomen seisahtumiselle

2:10Tästä johtuu Suomen lakkoaaltoTästä Suomen lakkoaalto johtuu. MTV Uutisten politiikan toimittaja Maria Nykänen avaamassa tilannetta.
Julkaistu 18.02.2025 17:29
Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

@OssiRajala

Valtakunnansovittelijan toimistolla on ruuhkaa, kun niin moni sopimusala on omissa neuvotteluissa ajautunut umpisolmuun. Maaliskuussa lakot voivat laajentua, kun vaikutusvaltaisen AKT:n sopimuksia päättyy.

Maaliskuussa suomalaisilta voidaan kysyä pitkää pinnaa, ellei työmarkkinoille saada sopua aikaan.

Nykyiset lakot voivat olla vasta alkusoittoa suurelle työtaisteluaallolle, jonka todennäköisyys kasvaa päivä päivältä.

Lue lisää: Iskikö työpaikallesi lakko? Nämä viisi asiaa sinun tulee tietää

Helmikuun lopussa umpeutuu taas uusia työehtosopimuksia, mikä mahdollistaa lakkojen ja muiden työtaisteluiden järjestämisen uusilla aloilla.

Katseet kääntyvät erityisesti Auto- ja kuljetusalan työntekijäliiton eli AKT:n ratkaisuihin. Esimerkiksi ahtaajien nykyinen työehtosopimus päättyy helmikuun lopussa eli lakot satamissa ovat maaliskuussa mahdollisia.

Autoliikenteen osalta vanhat sopimukset päättyivät jo tammikuun lopussa. AKT:n hallitus antoi jo liiton johdolle valtuudet päättää työtaistelutoimenpiteistä.

AKT:n lakot voisivat hiljentää niin tavara- kuin joukkoliikennettä. PAM:n lakkojen jatkuminen näkyisi puolestaan kaupoissa. Lakot tuntuisivat pitkittyessään entistä selvemmin suomalaisten arjessa.

Teollisuusliiton lakot puolestaan haittaavat monta vientiyritystä ja orastavaa talouskasvua.

Myös lentoliikenne on myös yhä työtaisteluiden piirissä, kun Finnairin lentäjille on jo kuukausikaupalla yritetty sovitella uutta sopimusta.

Lakoista on varoitettava kahta viikkoa ennen ensimmäistä lakkopäivää, joten tällä ja ensi viikolla selviää, kuinka moni ammattiliitto on lakkoilemassa maaliskuun alkupuolella.

Valtakunnansovittelijan toimisto kirjoitti tänään viestipalvelu X:ssä, että jo 11 sopimusalaa on sovittelussa eli Bulevardin toimistolla on jo ruuhkaa.

Juttu jatkuu linkkien jälkeen.

Lue päivän uutinen: Kaupan työriidassa ei sopua – myymälöitä koskeva lakko alkaa

Viekö lakko ruoan kaupoista? Näin vastaavat ketjupomot

Päänavaus toisi rauhan

Työmarkkinoille kaivataan ”päänavausta” eli Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden työnantajien työehtosopimusta, joka määrittää katon palkankorotuksille muillekin aloille.

Näkemyserot palkankorotuksista ovat suuria. Teollisuusliitto hylkäsi hiljattain valtakunnansovittelijan sovintoesityksen, joka olisi nostanut palkkoja seitsemällä prosentilla kolmessa vuodessa.

Teollisuusliiton sekä muiden SAK:n liittojen yhteinen palkkatavoite on kymmenen prosentin korotus kahdessa vuodessa.

Kompromissi vaatii vielä merkittävää vastaantuloa niin työntekijöiltä kuin työnantajilta.

Kun tämä kompromissi syntyy, muiden alojen uskotaan saavan omat sopimuksensa valmiiksi melko nopeasti.

Lue myös:

Tämän takia Suomessa lakkoillaan nyt: "Työntekijät haluavat takaisin valtansa yhteiskunnassa"

Seitsemän prosentin palkankorotus ei käynyt Teollisuusliitolle – tällainen hylätty sovintoehdotus oli

Lisää aiheesta:

Tämän takia Suomessa lakkoillaan nyt: "Työntekijät haluavat takaisin valtansa yhteiskunnassa"Palkkaneuvotteluissa ei näy loppua lakkokierteelle – tilannetta kuvataan hulluksiRiski lakkosumalle kasvaa – sovittelu ei tänäänkään tuonut tulosta vientialoilleTeollisuusliitto: EK ja Teknologiateollisuus ovat julistaneet Suomen suurimman työsulun – MTV Uutiset seuraa suurlakkoaRatkaisevan palkkakiistan sovittelussa alkaa tärkein viikko – muuten lakot tulevatAKT valmistautuu käyttämään raskasta lakkoasetta, jos palkka ei nouse tarpeeksi – seuraavan viikon käänteet ratkaisevat
LakotTalousTyömarkkinatTeollisuusKaupan alaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lakot
  • 13.7.13:49
    Lentäminen

    IAU:n ja Paltan työriitaan ratkaisu – "Pitkäksi meni"

  • 7.7.08:26
    Lentoyhtiöt

    Lakko peruu tai siirtää lennot tuhansilta Finnairin asiakkailta – näissä tapauksissa voi saada korvausta

  • 7.7.05:25
    Finnair

    Finnair perunut tältä päivältä noin sata lentoa

  • 4.7.18:32
    Työtaistelut

    Ilmailualan Unionilta vastaesitys työriidan ratkaisuksi – Palta: Mahdoton hyväksyä

  • 3.7.13:52
    Työtaistelut

    IAU ei hylännytkään Paltan sovintoesitystä – väläyttää työnseisauksien siirtämistä