Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jengi hakkasi parturin, tuomioon meni melkein kahdeksan vuotta – uhri saa valtiolta korvaukset

11:14Käräjäsalit ruuhkautuvat, saako kansalainen oikeutta?Käräjäsalit ruuhkautuvat – saako kansalainen oikeutta?
Julkaistu 03.10.2025 18:15
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Miehen joukolla hakanneet saivat tuomion lähes kahdeksan vuotta teon jälkeen. Viivästys alensi tekijöiden tuomiota ja toi valtiolle korvattavaa uhrille.

Kuluneella viikolla on uutisoitu Suomen oikeusjärjestelmän ruuhkista. Huolena on ollut, kuinka nopeasti rikosten uhrit saavat oikeutta.

Runsas kuukausi sitten tullut tuomio on esimerkki siitä, miten oikeuden ratkaisussa voi kestää. Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudesta saatiin annettua tuomio teosta melkein kahdeksan vuotta pahoinpitelyrikoksen jälkeen.

Lue myös: Suomalaisten oikeusturva vaarassa – näin tolkuttoman kauan tuomion saaminen voi kestää

Parturia potkittiin polvella naamaan

Lokakuussa vuonna 2017 espoolaisen parturiliikkeen omistanut mies joutui pahoinpitelyn kohteeksi. Joukko miehiä oli tunkeutunut liikkeeseen ilmeisesti aiempien erimielisyyksien vuoksi.

Liikkeeseen tunkeutuneita kerrotaan olleen kymmenkunta. Miehet pahoinpitelivät parturia eri tavoin.

Hyökkääjistä yksi oli lyönyt teräaseella kohti uhria, mutta isku oli kilpistynyt parturintuoliin. Uhrista oli myös otettu niskalenkki ja häntä oli potkittu polvella kasvoihin useita kertoja. Lisäksi häntä oli lyöty nyrkein. Väkivallanteon jälkeen hyökkääjät karkasivat paikalta.

Uhrille aiheutui silmäkuopan ja nenän murtuma, sekä ruhjeita ja venähdyksiä. 

Lue myös: Tällainen on rikollisjengi Mantaqa – "Käyttäytyvät uhkaavasti ylipäätään kaikkia ihmisiä vastaan"

Kahdella kytkökset rikollisryhmä Mantaqaan

Yksi miehistä kiisti käyttäneensä väkivaltaa parturi-liikkeessä, toinen kertoi lyöneensä nyrkillä itsepuolustukseksi ja kolmas ainoastaan ottaneensa uhrista niskalenkin itsepuolustukseksi.

Oikeus totesi, että parturiliikkeessä tapahtunutta väkivaltaa oli saattanut edeltää riitatilanne tai muu välikohtaus, mutta hätävarjelu ei käynyt väkivallan selitykseksi. Syynä oli oikeuden mukaan paitsi hyökkääjien huomattava miesylivoima parturia vastaan, myös se, että heillä olisi ollut mahdollisuus poistua parturiliikkeestä, jos kokivat parturin toiminnan uhkaavana. Kolmikko tuomittiin pahoinpitelystä.

Tuomituista kaksi oli aiemmin Mantaqa-ryhmän kannabisvyyhdissä päätekijöinä pitkän tuomion saaneet veljekset. Rikollisryhmä Mantaqa tuli tunnettuksi poikkeuksellisesta aggressiivisuudestaan.

Veljekset olivat sittemmin sopineet uhrin kanssa tapahtuneen ja maksaneet hänelle huomattavan suuret korvaukset.

Valtion viivyttelyt laskivat tuomioita

Oikeus pohti ratkaisussaan, pitääkö tuomioita alentaa oikeudenkäynnin viivästymisen takia. Rikosilmoitus tapahtuneesta oli tehty heti tekopäivänä. Yhtä hyökkääjistä oli kuulusteltu puolitoista vuotta sen jälkeen huhtikuussa 2019, toista yli vuosi myöhemmin syyskuussa 2020 ja kolmatta marraskuussa 2020.

Haastehakemus oli toimitettu käräjäoikeuteen heinäkuussa 2021. Oikeudenkäyntiä jouduttiin kuitenkin siirtämään, koska rikoksen todistajaa ei ollut saatu yrityksistä huolimatta kutsuttua paikalle. Pääkäsittelykin peruuntui todistajan terveydellisten syiden takia.

Peruuntuneet pääkäsittelyt olivat marraskuussa 2022 ja lokakuussa 2024. Pääkäsittely saatiin viimein järjestettyä huhtikuussa 2025 ja tuomio annettiin lopulta elokuun lopussa.

– Käräjäoikeus katsoo, että asian käsittelyn voidaan katsoa viivästyneen valtion vastuulla olevasta syystä yhteensä kahdella vuodella, tuomiossa todetaan.

Hyökkääjien tuomioita alennettiin oikeudenkäynnin viivästymisen takia. Uhri taas saa valtiolta 3000 euron korvauksen.

Tapauksen käsittely ei kahdeksan vuotta tapahtuneen jälkeenkään ole päättynyt. Toinen tuomituista Mantaqaan kytkeytyvistä veljeksistä on valittanut tuomiosta hovioikeuteen.

Millaiset korjausliikkeet voisivat auttaa purkamaan käräjäoikeuksien ruuhkia? Katso koko keskustelu jutun alussa olevalta videolta.

Lisää aiheesta:

Perätöntä velkaa perinyt kaksikko pieksi miehen jengitiloissa – uhkasivat "tien päähän kävelyllä"17-vuotiasta puukotettiin isolla joukolla – jotain meni pieleen ja juttu jäi kokonaan selvittämättäSuuri naamioitunut miesjoukko hakkasi teinipojan Helsingissä – syy ei ole selvinnytTanskalaisseurue pahoinpiteli suomalaismiehiä baarissa – karu hyppypotku päähän tallentui valvontakameraanYllättävä kirveshyökkäys tallentui videolle – mies yritti tappaa silmittömillä iskuilla, koska "meni hermot"15 miehen naamiojengille tuomiot 16-vuotiaan pojan pahoinpitelystä Helsingin Pikku Huopalahden väkivaltajutussa
KäräjäoikeusPahoinpitelyLait ja lainsäädäntöRikos

Tuoreimmat aiheesta

Käräjäoikeus
  • 16:42
    Ryöstöt

    16-vuotiaan rikosepäilyt olivat niin vakavia, että vain vangitseminen voi päättää kierteen, oikeus arvioi

  • 06:33
    Rikos

    Suomalaisten oikeusturva vaarassa – näin tolkuttoman kauan tuomion saaminen voi kestää

  • Eilen05:36
    Ihmiskauppa

    Isot ihmiskauppakäräjät alkoivat – HS: Uhreja vietiin seksikartanoon

  • ke16:54
    Henkirikokset

    17-vuotiasta syytetään perheenisän murhasta Pyhtäällä – puhelimesta löytyi järkyttäviä viestiketjuja

  • ke15:17
    Väkivaltarikokset

    Kuopion palkkamurhavyyhti punnittiin käräjillä – yksi joutui vankilaan