Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Jatkosodassa kaatunut Väinö pääsi vihdoin rakkaimpiensa luo – sisarusten 75 vuoden odotus sai vihdoin päätöksen, kun Ilmavoimat toi miehen kotiin

0:38Jatkosodassa kaatunut Väinö pääsi vihdoin rakkaimpiensa luo – sisarusten 75 vuoden odotus sai vihdoin päätöksen, kun Ilmavoimat toi miehen kotiinMatkanteko kotiin oli vienyt 75 vuotta. Eilen Väinö Junttila pääsi vihdoin sisarustensa luo Ivaloon.
Julkaistu 09.02.2019 17:01
Toimittajan kuva
Mona Haapsaari

mona.haapsaari@mtv.fi

Monahaapsaari

Eilen aamulla Helsingistä liikelentokentältä nousi ilmaan kone, jonka kyydissä matkusti vihdoin kotiin alikersantti Väinö Junttila. Vain yhtä matkustajaa, Väinöä, kuljettanut Learjet suuntasi kohti Ivaloa, jossa Väinöä oli odottamassa kolme siskoa ja veli.

Matkanteko kotiin oli vienyt 75 vuotta. 

Alikersantti Väinö Junttila kaatui vetäytymistaistelussa 2. heinäkuuta 1944. Hän oli täyttänyt vain muutamaa viikkoa aiemmin 27 vuotta. 

Väinön ruumis jäi kentälle Semsvaaran maastoon yli 70 vuodeksi.

Vuoden 2017 heinäkuussa etsijät löysivät neljän suomalaissotilaan jäänteet. Viime kuussa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tekemät DNA-testit vahvistivat, että yksi heistä on Väinö.

kertajulkaisu väinön viimeinen matka

Eilen Väinöä oli vastassa perheestä he, jotka olivat vielä olemassa. Väinön ottivat vastaan kolme siskoa ja yksi veli, jäljellä olevat jäsenet alunperin 13-lapsisesta perheestä.

– Se, ettei kotiin saatu ruumiistakaan, oli äitille kova paikka, Inarista kerrottiin Sotaveteraaniliitolle, joka julkaisi sosiaalisessa mediassa lyhyen tarinan Väinön viimeisestä matkasta kotikonnuille ja ikuiseen lepoon kotimaan mullassa.

JatkosotaSotaveteraanitHistoriaKotimaa
Toimittajan kuva
Mona Haapsaari
MTV Uutiset

Mona Haapsaari työskentelee MTV Uutisten toimituspäällikkönä. Hänen vastuullaan ovat uutisten, viihteen ja lifestylen sisällöt digitaalisilla alustoilla. 

Voit olla Haapsaareen yhteydessä juttuvinkkien ja palautteen lisäksi esimerkiksi työnhaku- ja työharjoitteluasioissa.  

Näin lähetät uutiskuvasi MTV:lle

Lisää aiheesta:

Parikymppinen Osmo todisti sotaa eturintamassa – autenttiset päiväkirjat paljastavat lohduttoman rintama-arjen: ”Sotien jälkeen olin yksin jäljellä”Rintamalle vuonna 1944 kadonnut työmies Martti pääsi kotiin: "Tullaan saattamaan sen maan multiin, jonka puolesta kalleimpansa antoi"Kuuluisan kaukopartiomiehen viimeiset hetket selvisivät, kun Mika Wist löysi isosetänsä jäänteet – DNA-tulos nosti tunteet pintaan: "Siinä piti roskia silmäkulmasta pyyhkiä"Lapin sota päättyi 75 vuotta sitten – taistelulähetti Heikki Mäntymaan henki oli hiuskarvan varassa, kun komentaja kaatui vierestä: "Ajoittain tuntui, että on elämänsä varastanut"Veteraani Jouko Haasto välttyi sodassa haavoittumiselta, mutta jäi traktoreineen lomalla junan alle – "Vain takapyörät ja istuin jäivät" Veteraanit tapasivat yllättäen 72 vuoden jälkeen – edellinen tapaaminen Vuoksen luotisateessa

Tuoreimmat aiheesta

Jatkosota
  • 6.12.16:26
    Itsenäisyyspäivä

    Karjalan veteraani Veikko, 101: "Missään muualla ei ole sellaista maata kuin Suomi"

  • 5.12.05:00
    Talvisota

    Helka, 103, ei unohda sotaa: "Paukahti niin, että ikkunat tulivat sisään"

  • 3.12.20:36
    Talvisota

    Merkittävä löytö: Sadat sotilaat lähettivät Fazerille kenttäpostia

  • 19.10.11:03
    Kirja-arviot

    Suomi ei hurmaantunut natseista – uutuuskirja avaa mutkikasta suhdettamme Hitlerin Saksaan

  • 27.9.06:03
    Tiedustelupalvelut

    Sotilastiedustelu teki talvisodassa kriittisen virheen – vaiennettiin myöhemmin oikeista havainnoista