Ristomatti Hakolan ja Iivo Niskasen mitalimahdollisuudet Seefeldin MM-kisojen parisprintissä murenivat Hakolan ankkuriosuuden kaatumiseen, mutta toiselta puolen Niskaselta ei nähty kisassa irtonaista menoa.
Suomi oli perinteisen parisprintissä mukana mitalitaistelussa, kunnes Hakola astui päätösosuudella Italian Federico Pellegrinon sauvan päälle ja meni nurin. Peli oli siinä, ja lopputuloksena oli seitsemäs sija.
LUE MYÖS: Ristomatti Hakola kertoi mitä MM-mitalin vieneessä kaatumisessa oikein kävi – "Voin sanoa että syö miestä"
Kaatumisista on muodostunut jonkinasteinen suomalaisteema: Eilen Iivo Niskanen kaatui yhdistelmäkisassa perinteisen osuudella, ja tuoreehkossa muistissa on myös Niskasen kaatuminen kaksi vuotta sitten Lahden MM-kisojen parisprintin ankkuriosuudella. Tuolloin hän näytti olevan painelemassa kultaan, mutta Norjan kaatui viimeisessä kurvissa hänen syliinsä. Niskasen selvisi maasta ylös nopeammin ja nappasi parina pronssia.

