Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Isometsä ilahtui Krista Pärmäkosken huippusuorituksesta – "Maailman absoluuttisella huipulla"

Krista Pärmäkoski oli upeasti toinen Holmenkollenin 30 kilometrin kilpailussa.
Krista Pärmäkoski oli upeasti toinen Holmenkollenin 30 kilometrin kilpailussa.All Over Press
Julkaistu 05.03.2022 13:35
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

MTV Urheilun hiihtoasiantuntija Jari Isometsä kehuu Krista Pärmäkosken hienoa hiihtosuoritusta Holmenkollenin 30 kilometrin kilpailussa.

Pärmäkoski hiihti upeasti toiseksi perinteisen hiihtotavan 30 kilometrillä. Pärmäkoski päihitti viimeisten kilometrien aikana Kerttu Niskasen, Ruotsin Jonna Sundlingin, Saksan Katharina Hennigin ja Itävallan Theresa Stadloberin jättäen heidät yli 10 sekunnin päähän.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoskelta häikäisevä veto Holmenkollennilla – Therese Johaug jätti ylivoimaiset hyvästit norjalaisyleisölle

MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä kehuu Pärmäkosken suoritusta.

– Kun pääryhmää katsoi, niin kyllähän Krista oli kaiken aikaa vahvin. Aikaisessa vaiheessa näki, että hyvät mahdollisuudet on palkintopallille. Holmenkollenilla kakkonen – se on makea hiihto kyllä, Isometsä kehuu.

Isometsä odotti jo ennakkoon vahvaa hiihtoa Pärmäkoskelta ja neljänneksi sijoittuneelta Niskaselta. Suomalaiskaksikko on osoittanut olevansa eliittiä perinteisen hiihtotavan kilpailuissa.

– Palkintopallisijoituksia odotin molemmilta ja melkein se toteutuikin. Tällä hetkellä nämä meidän kaksi perinteisen hiihtäjää ovat ihan maailman absoluuttisella huipulla. Joka kerta, kun perinteistä hiihdetään, he ovat onnistuessaan palkintopallilla, Isometsä toteaa.

LUE MYÖS: Jari Isometsä suitsuttaa Therese Johaugia: "Hänen paikkaansa ei ota kukaan"

Kisan voittoon hiihti suvereenilla tavalla Therese Johaug. Norjalaistähti karkasi muilta jo hyvissä ajoin.

– Aika lailla käsikirjoituksen mukaan tuo kilpailu meni. Johaug pystyi kovalla nousuosuudella irtautumaan ja käyttämään parasta asettaan. Kyllähän se kohtuullisesta ylivoimasta kertoo, kun letkasta lähtee ihan vain hiihtämällä karkuun. Matkavauhti on jo niin kova, että muut ei pysy mukana.

Kilpailu oli Johaugin uran viimeinen kotiyleisönsä edessä. Uransa päättymisestä perjantaina ilmoittanut norjalaistähti sai kiittää yleisöä rauhassa kasvattamansa suuren eronsa turvin. Johaug jopa pysähtyi maalisuoralla kumartamaan hänelle hurranneille hiihtofaneille.

– Olihan se varmaan tunteikas hetki. Hienoa, että sai noin paljon eroa revittyä, niin sai rauhassa juhlia stadionilla. Ei mennyt hyvät juhlat pieleen, Isometsä myhäilee.

Lisää aiheesta:

"Paljon ei odotettu, ja mitään ei saatu" – Jari Isometsä: Suomalaistähti on syväjäässäJari Isometsä nostaa Krista Pärmäkosken mahtihiihdon yhdeksi parhaista "jopa koko uralla"Kerttu Niskanen paljasti Therese Johaugin terveiset ja nauroi leveästi – tämä tilasto kertoo mykistävästä ylivoimastaIsometsä: Therese Johaugin voitossa "mielenkiintoinen" ero – suomalaisen mönkiminen vaihtui kauden parhaaksi hiihdoksiKrista Pärmäkosken huippuhiihdosta löytyi kaivattu menestystekijä – "Vasta toinen kerta tällä kaudella"Isometsä: Kristalle iski väsy – "Kyllähän sen näki"
MaastohiihtoKrista PärmäkoskiKerttu NiskanenHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 14:18
    Jasmi Joensuu

    Jasmi Joensuulle valtava pettymys

  • 11:09
    Jasmi Joensuu

    Jasmi Joensuulta jykevä temppu

  • Eilen19:33
    Milano-Cortina 2026

    Rukalla kisannut ukrainalainen raivoaa Venäjä-päätöksestä: "Tavallisia ihmisiä kuolee"

  • Eilen17:52
    Lauri Vuorinen

    Suomen hiihtosankari: Linnan juhlille kiitos ei

  • ti17:49
    Hiihtolajit

    FIS:n suomalaisjäsen: Venäläishiihtäjät viipymättä kisoihin – Norjasta kajahti vastalause