Janne Hänninen luisteli sprintterien SM-kisoissa Seinäjoella lauantaina kotimaan ratojen yhteispisteiden SE:n 149,710. Perjantaina Hänninen paransi molemmilla matkoilla SE-lukemia.
Toisen päivän huonommissa oloissa hän pääsi lähemmäksi 1 000 metrillä, jolla jäi vain 0,12 sekuntia avauspäivän ennätysajasta (1.14,84). Risto Rosenberg ja kotiradallaan luistellut Pekka Koskela jakoivat 500 metrin kakkossijan 0,83 Hännisen voittoajasta 37,28 perässä. Helsinkiläisen maailman huippusprintterin 1 000 metriä taittui nyt aikaan 1.14,96. Harjavaltalainen Risto Rosenberg hävisi 1,31 sekuntia, mutta jätti vielä enemmän Pekka Koskelaa.
Anna Horsmalahti yhteispisteissä voittoon
Naisten voiton vei niukasti Valkeakosken Anna Horsmalahti, joka oli oli jälleen 500 metrin nopein ajalla 44,16. Perjantaina ennakkosuosikki, helsinkiläinen Johanna Laine ei pystynyt luistelemaan tonnia kipeän jalkansa takia, mutta nyt hän oli toipunut ylivoimaiseksi voittajaksi ajalla 1.30,00. Jos Laine olisi luistellut perjantaina matkan aikaan 1.33,48, oli mestaruus ollut tämän HTL:n kokeneen luistelijan. Helsingin Eija Lemola jäi hänestä lauantain pidemmällä matkalla peräti 1,62 ja jätti itse Horsmalahtea yli kaksi sekuntia, mutta pysyi yhteispisteissä kuitenkin 0,105 nuoren hakalaisen takana.
(MTV3)