Jääkarhujen määrä vähenee vauhdilla Kanadassa Hudsoninlahden länsiosissa, selviää maan hallituksen tuoreesta selvityksestä. Erityisesti naaraskarhujen ja pentujen määrä on laskenut dramaattisesti.
Tutkijat ovat lentäneet alueen yli viiden vuoden välein laskeakseen karhuja ja tarkkaillakseen populaation kehityksen suuntaa.
Alueella sijaitsee myös maailman jääkarhupääkaupungiksi kutsuttu Churchill. Yhteensä jääkarhuja löytyy Kanadasta noin 15 000.
Viimeisin tutkimus tehtiin viime vuoden elo–syyskuussa, ja tulokset julkistettiin aiemmin tässä kuussa.
Tutkijat havaitsivat 194 karhua, ja määrän perusteella he arvioivat kokonaispopulaation olevan suuruudeltaan 618 karhua.
Viisi vuotta aiemmin arvio oli 842 karhua.
Huoli naaraskarhuista ja pennuista
Tutkimuksessa todetaan, että vuosien 2011 ja 2016 arvioihin verrattuna näyttää, että läntisen Hudsoninlahden jääkarhupopulaatio saattaa olla kutistumassa merkittävästi.
Erityisen huolestuttavalta näyttää aikuisten naaraskarhujen ja karhunpentujen tilanne.
