Kanadassa Montrealissa on meneillään kaksiviikkoinen YK-kokous, jonka kunnianhimoisena tavoitteena on sopia luontokadon pysäyttämisestä vuoteen 2030 mennessä. Jotta tavoite saavutettaisiin, maailman maa-, vesi- ja merialueista pitäisi suojella 30 prosenttia. Reilut puolet valtioista on jo ilmoittanut sitoutuvansa tavoitteeseen.
Yli miljoona kasvi- ja eläinlajia on vaarassa kuolla sukupuuttoon, arvioi YK.
Se tarkoittaa noin joka yhdeksättä lajia. Joukossa monia tuttuja lajeja kuten tiikeri, sarvikuono tai jääkarhu. Tunnetuista nisäkkäistä lähes kolmasosa on vaarassa hävitä, linnuista 13 prosenttia ja koralliriutoista kolmaosa.
Meillä Suomessa joka yhdeksäs laji luokitellaan uhanalaiseksi. Linnuista ja sammalista uhanalaisia on jo kolmasosa.
– Tämä kokous on tärkeä, koska suurin peruuttamaton muutos planeetallamme on, että ajamme lajeja sukupuuttoon tuhat kertaa nopeammin kuin ne muuten häviäisivät, toteaa Stuart Pimm, professori Duke-yliopistosta Yhdysvalloista.

