Idols-finalisti Heikki Tuomi pelastui täpärästi pudotukselta, kun tuomaristo päätti käyttää ainoan villin kortin hänen pelastamisekseen. Livelähetyksen jälkeen Heikki oli sanaton ja pökertynyt raadin päätöksestä.
Idolsin neljäs finaalilähetyksestä ei dramatiikkaa puuttunut: yleisö olisi antanut Heikki Tuomelle lähtöpassit kisasta, mutta tuomaristo pelasti laulajan villin kortin avulla.
Neljäs Idols-finaali: Heikki Tuomi.
– Kansansuosio petti, joten me tuomarit pesemme kätemme. Mutta olemme sitä mieltä, että Heikillä on ainakin viikon ajan annettavaa. Ja ehkä yleisö muuttaa sen aikana mielipiteensä tästä nuoresta leijonasta, Jone Nikula perusteli tuomariston päätöstä käyttää villi kortti.
Ensin tiedot lähtöpasseista ja lopulta raadin yllättävä pelastus nostatti Heikille tunteet pintaan. Kyyneleet ilmestyivät miehen silmäkulmiin jo ennen televisiokameroiden sammumista.
Lähetyksen jälkeen haastatteluun saapui kuitenkin varsin hiljaisen oloinen Heikki.
– Olo on sanaton. Tietysti olen hirveän kiitollinen siitä, että tuomarit pitivät minut täällä. Toisaalta taas tuntuu, että onko tässä mitään järkeä.
– Mietityttää, että äänestääkö kukaan minua ensi viikollakaan, kun nytkään ei äänestänyt. Tietysti tässä on huono fiilis siitä, että on saanut vähiten ääniä, Heikki totesi vakavana.


