Kansainvälinen valuuttarahasto IMF julkaisi tänään puolivuotisraporttinsa, jonka mukaan Kaakkois-Aasian talouskriisi saavuttaa lakipisteensä tänä vuonna ja alueen taloudet alkavat toipua kriisistä ensi vuoden aikana.
Euroopan osalta raportissa todetaan mm., että voimakas kasvu jatkuu Tanskassa, Suomessa, Irlannissa, Hollannissa ja Norjassa samalla kun inflaatio on pysynyt kurissa.
-Keskeisenä haasteena näissä maissa on kuitenkin ylikuumenemisvaaran vähentäminen.
Raportin mukaan mm. Etelä-Korean talous kutistuu tänä vuonna 0,8 prosenttia, mutta kasvaa taas ensi vuonna 4,1 prosenttia. Viime vuonna Etelä-Korean talouskasvu oli 5,5 prosenttia. Kuluttajahintojen arvellaan tänä vuonna nousevan Etelä-Koreassa 10,5 prosenttia. Taiwanin talouskasvu putoaa viime vuoden 6,9 prosentista tänä vuonna viiteen prosenttiin, Hongkongin 5,3 prosentista kolmeen prosenttiin ja Singaporen 7,8 prosentista 3,5 prosenttiin. Ensi vuonna myös näiden maiden talouksien pitäisi IMF:n ennusteen mukaan toipua ja kiihdyttää jälleen kasvuvauhtiaan.
Kaakkois-Aasian kehittyvistä maista talouden ennustetaan taantuvan erittäin selvästi Indonesiassa ja Thaimaassa, joissa myös kuluttajahinnat nousevat tänä vuonna eniten: Thaimaassa 11,6 prosenttia ja Indonesiassa peräti 44,3 prosenttia. Japanin talouden puolestaan odotetaan pysyvän ennallaan.
Aasian kriisi ei vaikuta länsimaihin
Maailmanlaajuista talouskasvua Aasian talouskriisi hillitsee hieman, vaikka sen vaikutus jääkin IMF:n mukaan "suhteellisen vähäiseksi". Inflaatio jää IMF:n mukaan tänä vuonna kehittyneissä maissa kahteen prosenttiin, kun se kehittyvissä maissa nousee yli kymmenen prosentin.
Yhdysvaltain talous kasvoi viime vuonna 3,8 prosenttia, mutta tänä vuonna vain 2,9 prosenttia. Euroopan unionissa talouskasvu oli viime vuonna 2,6 prosenttia, mutta IMF:n mukaan tänä vuonna 2,8 prosenttia.