Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eduskuntatalon töhrijät kiipesivät historialliseen kohteeseen Tukholmassa

Ilmastoaktivistit kiipesivät tällä viikolla Tukholmassa lähes 400 vuotta vanhaan Vasa-laivaan. Vasa-laiva tässä kuvassa kesällä 2022.
Ilmastoaktivistit kiipesivät tällä viikolla Tukholmassa lähes 400 vuotta vanhaan Vasa-laivaan. Vasa-laiva tässä kuvassa kesällä 2022.
Julkaistu 18.04.2025 18:04
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Eduskuntatalon töhrijät ovat iskeneet uuteen kohteeseen, nyt Ruotsissa.

Ilmastoaktivistit ovat kiivenneet tällä viikolla Ruotsissa Tukholmassa lähes 400 vuotta vanhaan Vasa-laivaan.

Asiasta kertovat muun muassa ruotsalaislehti Aftonbladet ja yleisradioyhtiö SVT.

Vasa-museon henkilökunta hälytti poliisin paikalle vähän kymmenen jälkeen keskiviikkoaamuna, kun kaksi ihmistä oli hypännyt portin yli ja kiivennyt museossa sijaitsevaan Vasa-laivaan.

Vasa on maailman parhaiten säilynyt 1600-luvulta peräisin oleva laiva. Se on myös monille suomalaisille Tukholman-kävijöille tuttu nähtävyys.

Toiminnan takana oli aktivistiryhmä Återställ Våtmarker. Heidän tavoitteenaan on lisätä ihmisten tietoisuutta turveongelmasta.

Ryhmä oli suomalaisen ympäristöliikkeen Elokapinan kanssa myös töhrimässä Eduskuntataloa syyskuun 2024 lopulla.

Lue myös: Näin paljon eduskuntatalon pylväiden puhdistaminen lopulta maksoi

"Sitä ei ole rakennettu kuljettamaan meitä enää"

Reaktiot Vasa-laivavälikohtauksen jälkeen ovat olleet voimakkaita.

Vasa-museon henkilökunta kommentoi asiaa tunteikkaassa Instagram-päivityksessään.

– Vasan kyytiin astuminen saattoi altistaa sen vaurioille, joita ei voida korjata. Sen puu on äärimmäisen haurasta – jokainen askel, jokainen kosketus, saattaa aiheuttaa peruuttamatonta vahinkoa. Sitä ei ole rakennettu kuljettamaan meitä enää, postauksessa todettiin.

Toinen laivaan kavunneista, Pontus Bergendahl, taas selitti, että Återställ Våtmarkerin tarkoitus ei ole koskaan tuhota mitään. 

– Jos tämän olisi tehnyt joku ilkikurinen poika, en usko, että ihmiset olisivat välittäneet. Ihmisten reaktiossa on kyse siitä, että ilmastoahdistus ottaa vallan – ja meidän pitäisi olla hiljaa.

Bergendahl on ollut Återställ Våtmarkerin toiminnassa jo pitkään ja sanoo Aftonbladetille olevansa hyvin tietoinen myös Vasa-välikohtauksen seurauksista. Niitä ovat hänen mukaansa rangaistuksen lisäksi viha ja uhkaukset.

– On kovaa työtä ja henkisesti hyvin vaikeaa tehdä jotain tällaista. Me otimme nyt vastuun koko joukkueen puolesta, hän sanoo.

Bergendahl toteaa Aftenbladetille, että ei halua vankilaan, mutta jos näin käy, laivaan kiipeäminen on ollut "ehdottomasti sen arvoista".

– Olen ollut vankilassa ennenkin. Näin sen retriittinä, jossa lepäsin ja luin esimerkiksi kansalaistottelemattomuudesta ja ilmastosta, Bergendahl toteaa Aftonbladetin mukaan.

Toistaiseksi laivassa ei ole havaittu näkyviä vaurioita.

Lue myös: Elokapinallinen: Lakeja on rikottava, jotta isoin kriisimme saa näkyvyyttä

Lisää aiheesta:

Tutkijatohtori: Eduskuntatalon töhrijät saivat mitä halusivatkin: "En näe tätä hyökkäyksenä"Kommentti: Eduskunnan töhriminen sen todistaa – Suomi uppoaa syvälle väärinymmärtämisen suohonTämä tiedetään Suomessa iskeneestä ruotsalaisryhmästäEduskuntatalo on töhritty verenpunaisella värilläKoululakkoilija, Vuoden henkilö, suorasuu – kuka on ilmastoliikkeen supertähti Greta Thunberg?Elokapinan mielenosoittajat liimasivat itsensä Picasso-tauluun
RuotsiIlmastonmuutosLuontokatoIlkivaltaMuseotVeneet ja laivatHistoria
Eduskunta
Elokapina
Politiikka
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • ma05:15
    Nobel

    Nobel-viikko alkaa – tänään julkistetaan lääketieteen palkinnon saaja

  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 4.10.09:49
    Ampumatapaukset

    Kuusi nuorta loukkaantunut ampumisessa Ruotsissa: Epäilty alle 15-vuotias poika

  • 4.10.08:10
    Rikospaikka

    Huippuasianajaja Kerstin Koorti kertoi uransa kauhunhetkistä MTV:lle: "Lasermies" löi metallipiikillä niskaan oikeudessa

  • 2.10.19:23
    Tukholma

    Listeriaa luksusravintolassa Tukholmassa – jopa 400 altistunutta, useita sairaalassa