Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
4:12Jos hallitus vetää hätäjarrusta, niin minkälaisia koronarajoituksia Suomessa voidaan ottaa käyttöön?Millaisia rajoituksia voidaan ottaa käyttöön, jos hallitus vetää hätäjarrusta? Voivatko rokottamattomat lapset viettää joulua isovanhempien kanssa? Katso Järvisen vastaukset
Julkaistu 13.12.2021 05:15
Toimittajan kuva
Roosa Mustonen

roosa.mustonen(at)mtv.fi

Ylilääkäri Asko Järvisen mukaan potilasmäärät ovat hieman laskussa, eikä uusien rajoitusten tehoa vielä näe.

Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) kansliapäällikön Kirsi Varhilan mukaan hätäjarrun käyttöönottoa pohditaan alkavalla viikolla, mikäli koronatartuntamäärät ja sairaalakuormitus eivät käänny laskuun.

– Hyvin pitkälle hätäjarrumekanismin kriteerit ovat täyttyneet.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) infektioylilääkäri Asko Järvisen mukaan tilannetta tulee tarkastella.

– Ainakin täytyy katsoa sairaaloiden tilanne HUSin alueella. Potilasmäärät ovat hieman laskussa.

– Nyt on tehty näitä rajoitustoimenpiteitä kaikilla alueilla. Ne ovat astuneet voimaan vasta noin viikko sitten. Uusien rajoitusten tehosta ei tässä vaiheessa tiedetä.

Järvinen muistuttaa myös tulevasta koulujen joululomasta, jonka myötä hän uskoo tartuntamäärien todennäköisesti laskevan.

2:25STM: Hätäjarrun käyttöönottoa pohditaan ensi viikolla

HUSin ylilääkäri Järvinen ei näe vielä tarvetta hätäjarrulle omikronin takia: "Uusien rajoitusten tehosta ei tiedetä" – voivatko lapset viettää joulua isovanhempien kanssa?

Varhila MTV Uutisille: Hätäjarru pohdinnassa ensi viikolla, Pohjois-Suomessa harkitaan jo rajoituksia, joilta ei voisi välttyä koronapassilla

Hätäjarru käytännössä?

Jos hätäjarru otetaan käyttöön, voidaan paikallisilla päätöksillä sulkea julkisia tiloja, joissa on nyt käytössä koronapassi.

Loput rajoitukset ovat Järvisen mukaan hallituksen päätettävissä. Isona kysymyksenä on esimerkiksi ravintolatoiminnan rajoitukset.

– Poikkeustilan julistus johtaisi vielä kovempiin rajoituksiin.

Voivatko rokottamattomat lapset viettää joulua isovanhempien kanssa? Entä miten joululoman ulkomaanmatkojen osalta kannattaa toimia? Katso ylilääkärin arvio yllä olevasta videosta.

Lisää aiheesta:

HUSin Asko Järvinen MTV Uutisille: "Koronapassin hyllyttäminen joulun jälkeen on myöhäistä"Joko tarvitaan hätäjarrua? Näin vastaavat asiantuntijat: "Ihmiset jaksavat noudattaa rajoituksia paremmin, kun ne vastaavat paikallista koronatilannetta"Yle: Hallitus saattaa nykäistä hätäjarrun päälle, jos alueiden rajoitukset eivät pure – tekisi koronapassista käytännössä tarpeettomanSanna Marin: "Koronatilanne on huolestuttava" – hallitus neuvottelee ensi viikolla Husin Järvinen Iltalehdelle: Jos koronatapaukset halutaan laskuun, edessä on maaliskuun kaltainen sulkutilaTiukat rajoitukset alkavat purra koronaan Husin alueella – johtajaylilääkäri: "Vielä ei voi huokaista helpotuksesta"
KoronarajoituksetKoronavirusHUSKoronatilanneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa