Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HUS-alueelta löydetty viisi uutta tapausta koronaviruksen omikron-alavarianttia – alavariantti oli Suomessa jo vuodenvaihteessa

Julkaistu 01.02.2022 10:18(Päivitetty 01.02.2022 13:26)

MTV UUTISET – STT

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) alueelta on maanantaina valmistuneessa sekvensointisarjassa todettu odotetusti ensimmäiset koronaviruksen BA.2 -omikron-alavariantit, kertoo Husin diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen Twitterissä.

Hänen mukaansa tapauksia todettiin viisi.

Lehtonen tviittaa, että omikronin BA.2-muunnos voi pitkittää nykyistä korona-aaltoa ja tarttua myös perusomikronin sairastaneeseen.

Omikron 2 -variantin tartuntoja on varmistettu myös Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirissä. Viime viikolla alueella varmistettiin kymmenen omikron 2 -variantin tartuntaa. Lehtosen mukaan ensimmäinen alavarianttitartunta todettiin Suomessa jo 4. tammikuuta.

Omikron 2 -variantista tiedetään toistaiseksi vähän, koska tieteellisiä tutkimustuloksia ei ole ollut käytettävissä. Turun yliopistollisen keskussairaalan laboratorioiden ylilääkäri Tytti Vuorinen kertoi viime torstaina STT:lle, että hyvin varhaiset tulokset viittaavat siihen, että infektio ei ainakaan olisi pahempi kuin on omikron ykkösen aiheuttama tauti.

Omikron 2 -variantin arvioidaan voivan tarttua omikron 1 -variantin tavoin, vaikka henkilö olisi saanut kolme koronarokotetta. Myös omikron kakkosen aiheuttama infektio on rokotetuilla todennäköisesti hyvin lieväoireinen, Vuorinen kertoi viime viikolla.

Varianttia on ollut paljon Euroopassa, esimerkiksi Tanskassa.

Lue myös: HUSin Lehtonen: Omikronin uusi alamuunnos kasvattaa koronan häntää, voi tarttua myös jo perusomikronin sairastaneeseen

Katso myös: Auttaako pitkän koronan tutkimus myös kroonisesta väsymysoireyhtymästä kärsiviä?

2:21Auttaako pitkän koronan tutkimus myös kroonisesta väsymysoireyhtymästä kärsiviä?

Lisää aiheesta:

HUSin Lehtonen: Omikronin uutta alalajia luultavasti jo Uudellamaalla – voi pitkittää nykyistä korona-aaltoa ja tarttua myös perusomikronin sairastaneeseenVarsinais-Suomen sairaanhoitopiirissä varmistettu 10 tapausta omikronin alamuunnostaOmikronin alamuunnos leviää vauhdilla Tanskassa – tämä siitä tiedetään nyt: "Ennen pitkää tulee meillekin"Lasse Lehtonen: Viime viikolla liki kaikki HUS-alueen koronatartunnat olivat todennäköisesti omikronin aiheuttamia – positiivisten testien osuus yhä kasvussaOmikronvariantista on saatu uusia tietoja: Tällaisen taudin se aiheuttaa ja näin rokotteet siihen tehoavatSuomessa todettu omikronvariantin aiheuttama koronatartunta – tartunnan saaneella kaksi rokotetta
OmikronKoronavirusHUSKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Omikron
  • 12.10.202220:05
    Koronavirus

    Korona nostaa päätään – ylilääkäri kertoo, ketkä tauti vie teholle ja miltä tuleva syksy ja talvi näyttävät viruksen varjossa

  • 14.07.202205:37
    Koronavirus

    Ylilääkäri Broas varoittaa: Omikronin uusi alavariantti tartuttaa yhtä herkästi kuin tuhkarokko – "Luku on hurjan korkea"

  • 09.06.202211:56
    Koronavirus

    MTV seuraa koronatilannetta: Tehohoidossa alle 10 koronapotilasta

  • 01.06.202212:57
    Koronatilanne

    Uuden omikronvariantin leviäminen Suomeen huolestuttaa – HUSin Lehtonen neuvoo pitämään huolta omasta rokotussuojasta

  • 28.05.202213:31
    Koronavirus

    Analyysi: Koronavirusepidemia on tänä vuonna vienyt ihmisiä sairaalaan ja hautoihin aivan eri tavalla kuin vuosien 2020 ja 2021 aikana