Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

HIFK:ssa velloo erikoinen soppa: 22 maalin mies hyllytettynä – päävalmentaja: ”Ei välttämättä palaa”

Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 30.01.2020 06:30
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Jääkiekon SM-liigassa Helsingin IFK:n sisällä pyörii hieman erikoisempi soppa. Viime kaudella 22 maalia nakuttanut hyökkääjä Iikka Kangasniemi on ollut jo neljän ottelun ajan kokoonpanon ulkopuolella. IFK:n päävalmentaja Jarno Pikkarainen antoi varsin suoria kommentteja tilanteeseen liittyen.

Kangasniemi oli edellisen kerran mukana IFK:n kokoonpanossa 18. tammikuuta ottelussa Tapparaa vastaan. Silloin hän lensi vilttiin eli häntä ei peluutettu enää ottelun loppupuolella.

IFK:n päävalmentajan Jarno Pikkaraisen mukaan kyse on yksinkertaisesti peluutuspäätöksestä.

– Iikka ei ole mahtunut nyt neljään peliin meidän kokoonpanoomme. Valitsemme aina parhaan joukkueen kentälle. Hän on erinomainen pelaaja – siitä ei ole kahta sanaa. Meillä on kuitenkin aika paljon taitavia pelaajia kokoonpanossa. Niitäkään ei voi liikaa olla, koska kokonaisuus kärsii, Pikkarainen kävi tilannetta läpi keskiviikon Sport-ottelun jälkeen.

Pikkarainen viittaa taitopelaajilla muun muassa Ville Leskiseen ja Michael Keräseen, joiden ”vahvuudet ovat samanlaisia kuin Kangasniemellä”.

– Kilpailutilanne on se, että muut ovat tuossa roolissa vähän edellä. Voittavassa joukkueessa pitää olla määrätty tasapaino. Minkä verran on artisteja ja minkä verran on peruspelaajia. Siitä tässä on loppupeleissä kyse, IFK-luotsi toteaa.

Pikkarainen kiistää tiedot, joiden mukaan IFK:n pelaajien ja Kangasniemen välillä olisi ollut skismaa.

– Ei ole ollut mitään. Keskustelemme määrätystä pelistä ja pelitavasta ihan samalla tavalla kuin muidenkin kanssa. Määrätyt moraaliset velvoitteet koskevat kaikkia. Ei siellä ole ollut mitään, Pikkarainen vakuuttelee.

Huhuissa Ruotsiin

Ruotsalaislehti Aftonbladet kertoi keskiviikkona, että Kangasniemi on herättänyt kiinnostusta länsinaapurin puolella.

Aftonbladetin urheiluosuus Sportbladet kertoi, että SHL-seura Malmö ja Allsvenskanissa pelaava MoDo olisivat Kangasniemen perässä.

– Se on (Tobias) Salmelaisen (IFK:n urheilujohtaja) homma vastata näihin. Hän on näiden asioiden kimpussa. Mulla ei ole tuohon sen enempää tietoa, että missä mennään.

– Se on auki se tilanne, IFK-luotsi Pikkarainen myöntää perään.

Voiko hän vielä palata teidän kokoonpanoonne?

– Se riippuu paljon terveystilanteesta. Tietenkin jos meidän kiekolliset pelaajamme ovat terveinä, niin hän ei välttämättä palaa. En voi kuitenkaan sanoa, että olisi satavarmaa, etteikö hän mahtuisi. Yksi loukkaantuminen voi muuttaa kaiken, Pikkarainen muotoilee.

IFK on tehnyt kauden aikana isoja hankintoja, kun seura on vahvistunut muun muassa Leskisellä, Keräsellä ja peruspuolustaja Joonas Järvisellä.

Se, että vaikuttaako Kangasniemen mahdollinen lähtö IFK:n hankintapuoleen, on Pikkaraisen mukaan auki.

– Katsomme tilannetta rauhassa. Tällä hetkellä ei ole mitään päällä. Mutta tietysti tässä on vielä viikkoja aikaa itse rajaan, Pikkarainen heittää mystisesti.

SM-liigan siirtoikkuna umpeutuu 15. helmikuuta.

Lisää aiheesta:

HIFK:n yllä pyörii kuuma kysymys – näin urheilupomo kommentoi tilannettaKiehtooko SM-liigasta tuttu tähtihyökkääjä Petrus Palmu HIFK:ta? Näin seurapomo vastaaNHL-seurojen liikkeet nyt täysi mysteeri SM-liigan urheilujohtajille – HIFK:n Tobias Salmelainen ennakoi yllätyskäännettä: "Ainakin puhetta on ollut"Pörssikärki jättämässä SM-liigan – herkullinen tilanne voi muuttua hetkessä: "Viralliset ratkaisut tehtävä viikon sisään"Vahvat huhut kertovat: Helsingin IFK vaihtamassa päävalmentajaa – näin urheilupomo vastaaAgentti paljastaa: lähtöpassit saaneella Juhamatti Aaltosella selvä ykkösvaihtoehto
LiigaHIFKJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 10:04
    KooKoo

    SM-liigaluotsi muisteli lämpimästi venäläistä – ”Neljä hyvännäköistä tyttöä katsomossa”

  • 07:30
    Jääkiekko

    SM-liigassa miljoonien uhka: Seuroille katastrofaalinen vaikutus

  • Eilen21:40
    NHL

    Kaapo Kakosta merkittävä päivitys

  • Eilen21:23
    KooKoo

    Tehtyä maalia ei huomannut kukaan – kiekko löytyi SM-liigahäkistä pelikatkolla

  • Eilen20:56
    Pelicans

    Sami Kapanen tiuski: "Mitä sinä haluat?" – Päästeli sitten harvinaislaatuista kritiikkiä