Veronkorotusten täytyy olla viimeinen vaihtoehto, korosti oikeusministeri Anna-Maja Henriksson linjapuheessaan RKP:n puoluekokouksessa.
Hän esitti, että esimerkiksi yritysten takaisin toimintaan käytettäviä voittoja verotettaisiin alemmalla yhteisöverokannalla.
Lisäksi Henriksson väläytti start-up yritysten vapauttamista yhteisöverosta ensimmäisten toimintavuosien ajaksi.
Lue lisää: RKP aloittaa puoluekokouksensa – Anna-Maja Henriksson hakee jatkokautta
Henriksson sanoi puoluekokouksessa lauantaina myös, ettei Suomessa tarvita suurempaa progressiota veroissa. Pyrkimyksenä on hänen mukaansa keventää työn verotusta.
– Työnteon tulee aina olla kannattavaa. Jos teet enemmän töitä, tulee sen myös näkyä lompakossa. Vain se on oikeudenmukaista. Ja siksi on myös oikein pyrkiä keventämään työn verotusta.
Tavoitteena lisätä työperäistä maahanmuuttoa
Puheessaan Henriksson peräänkuulutti myös ulkomaisen työvoiman tarvetta.