Helmut Markolta suora paljastus Christian Hornerin potkuista – yksi mies yllätyspäätöksen takana

Helmut Marko
Helmut Marko kertoi, kuka oli Christian Hornerin potkupäätöksen takana./All Over Press
Julkaistu 25.07.2025 20:14
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

Red Bullin neuvonantajana toimiva Helmut Marko on kertonut lisätietoja Christian Hornerin potkuista.

Horner sai heinäkuussa ajetun Silverstonen GP:n jälkeen potkut 20 vuoden tallipäällikkyyden jälkeen. Potkut tulivat F1-kansalle suurena yllätyksenä, vaikkakin Red Bullin käyrä on ollut kilpailijoihin verrattuna laskussa.

Red Bullin pitkäaikainen neuvonantaja Helmut Marko kertoi Sky Germanylle, että päätös Hornerin potkuista oli yksinomaan Red Bullin yritysprojekteista ja -investoinneista vastaavan Red Bull GmbH:n toimitusjohtajan Oliver Mintzlaffin.

– Päätöksen teki Oliver Mintzlaff. Ilmoitimme siitä Christianille Silverstonen GP:n jälkeen tiistaina. Kiitimme häntä samalla näistä 20 vuodesta ja kahdeksasta MM-tittelistä, Marko paljastaa.

Lue myös: Lähde: Max Verstappenin tilanteessa uusi käänne – Red Bull teki ison myönnytyksen

Red Bull on valahtanut valmistajien MM-taulukossa neljänneksi. Marko korostaa, että kehnot suoritukset olivatkin pääsyy Hornerin potkujen taustalla.

– Päätös johtui useista tekijöistä, mutta ennen kaikkea suorituskyky ei ollut tarpeeksi hyvä. Onneksi saimme Laurent Mekiesin Red Bull -perheestä. Hänen tehtävänsä ovat huomattavasti suppeammat ja pääpaino on kilpa-ajossa, Marko sanoo.

Tuoreimmat aiheesta

F1