Miss Suomi -kisoissa on Pia Pakarisen voiton tapaan koettu useana vuonna yllätys, kun voittaja onkin ollut joku aivan muu kuin ennakkosuosikki.
Tuoreen Miss Suomen Pia Pakarisen voittoa pidettiin todellisena yllätyksenä, varsinkin kun ennakkosuosikit Anni Uusivirta ja Linnea Aaltonen jäivät kärkikolmikosta ulos kokonaan.

Vuonna 2007 yllätysmissiksi valittiin Noora Hautakangas. Tuolloin suosikkina pidettiin kruunutta jäänyttä Jaana Hakalaa ja toiseksi perintöprinsessaksi valittua Joanna Värettä, eikä Noora meinannut itsekään uskoa voittoaan millään todeksi.
Myöskään Miss Suomen 2006 Ninni Laaksosen voittoa ei monikaan osannut ennakoida. Voiton uskottiin menevän Suvi Pitkäselle tai Sini Vahelalle, joka tuli kisassa lopulta toiseksi.





