Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hedelmämehut ja nektarit yhä suositumpia

futureimagebank.com
futureimagebank.comfutureimagebank.com
Julkaistu 18.02.2004 15:51

Ympäri maailmaa hedelmämehujen ja nektareiden kulutus on viime vuosina kasvanut tasaisesti. Potkua trendille tuo mielikuva kyseisten tuotteiden myönteisestä vaikutuksesta terveydelle.

Virvoitusjuomateollisuutta analysoivan Canadean mukaan terveellisyysmielikuva säilyy myyntivalttina vielä jonkin aikaa. Mehuteollisuus ei kuitenkaan ole jäänyt lepäämään laakereilleen, vaan kehittää jatkuvasti uusia tapoja, joilla säilyttää kulutus- ja myyntiluvut kasvusuunnassa. Uusilla tuoteinnovaatioilla sekä uudenlaisilla pakkauksilla yritetään tavoittaa erilaiset kuluttajaryhmät.

Yhdysvalloissa suurimmat markkinat

Yhdysvallat on maailman suurin hedelmämehujen ja nektarien markkina-alue, yhteensä siellä kulutetaan näistä tuotteista 35 prosenttia. Eurooppa pitää hallussaan markkina-alueiden kakkossijaa. Vanhalla mantereella hedelmämehuja ja nektareita juodaan eniten pohjoisessa, sillä etelässä suositaan luonnollisista syistä tuoreita hedelmiä. Asukasta kohden laskettuna hedelmämehuja ja nektareita juodaan eniten Kanadassa.

EU-maista hedelmämehuja ja nektareita kulutetaan eniten Saksassa eli noin 40 litraa vuodessa henkeä kohti. Seuraavina tulevat Itävalta ja Ruotsi, joissa vuosikulutus on 35,6 litraa. Suomalainen juo hedelmämehuja ja nektareita vuodessa 35 litraa (Ruokatietoa 2003).

(MTV3-Finfood)

Lisää aiheesta:

Tutkijat selvittivät, miten todennäköisimmin voitat kivi, paperi, sakset -pelinÄlypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleenMitä hyötyä on auton maskipeitosta?Torttutaikinaa, lehtitaikinaa vai voitaikinaa? Paras valinta joulutorttuihin
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:59
    Vapaa-aika

    Tutkijat selvittivät, miten todennäköisimmin voitat kivi, paperi, sakset -pelin

  • 17:33
    Aivoterveys

    Älypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"

  • 14:45
    Verkkohuijaukset

    Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!

  • 12:44
    Autot

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 12:02
    Auton varusteet

    Mitä hyötyä on auton maskipeitosta?