Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Harri Säteri jäi mystisesti sivuun Leijonien vahvuudesta – kertoo nyt poissaolon taustoista

Lehtikuva
Julkaistu 23.05.2022 15:54
Toimittajan kuva

Ilari Savonen, Tampere

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Leijonat palasi maanantaina yhteen pienen tauon jälkeen, kun se marssi lähes koko voimin Tampereen Nokia Arenan alakerran harjoitushallin jäälle. Mukana oli myös Harri Säteri, joka oli ollut tovin ajan sivussa Suomen joukkueen vahvuudesta. Säteri vakuuttelee, että hän on täydessä iskussa.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

LUE: Sami Vatanen puuttui Leijonien vahvuudesta – Jukka Jalonen paljasti syyn

Säteri ei ollut lainkaan mukana Leijonien perjantain Iso-Britannia- ja lauantain Itävalta-peleissä. Jussi Olkinuoran tukena toimi kolmosmaalivahti Frans Tuohimaa.

Säterin vetäytyminen tapahtui keskiviikon Ruotsi-ottelun jälkeen. Silloin NHL-seura Arizona Coyotesin maalivahti oli vielä Leijonien tolppien välissä.

– Ei tuossa mitään sen erityisempää. Pientä vaivaa on ollut. Ihan varatoimenpiteenä huilasin pari päivää, Säteri kertoo MTV Urheilulle.

Tuliko vamma tässä turnauksessa vai onko taustalla aiempaa historiaa?

– Vähän aiempaa, vähän uutta. Eli sekalaista, Säteri ynnäilee.

– Mutta ihan täydessä kunnossa tässä ollaan. Teki hyvää huilata pari päivää, Säteri huikkasi perään.

Leijonat vietti sunnuntaina totaalista vapaapäivää, kun ohjelmassa ei ollut minkäänlaisia yhteisiä kokoontumisia tai harjoituksia.

– Osa äijistä on vetänyt tiiviillä aikataululla jo monta viikkoa tuossa MM-leirityksen mukana. Oli hyvä ottaa vähän irti. Itselläni meni ihan perheen kanssa touhutessa. Oli siisti päivä, Säteri fiilisteli.

Leijonat aloittaa nyt ison viikon, kun ohjelmassa on pelkästään huippuotteluita. Niistä ensimmäinen tulee vastaan tiistaina, kun vastustajana toimii Tshekki.

– Fiilis kopissa on hyvin samanlainen, mitä se on ollut koko turnauksen ajan. Rento, mutta sitten kun ollaan hommissa, niin sitten mennään täysillä. Ei se peli siitä miksikään muutu. Totta kai panokset kovenevat, keskittyminen tiivistyy ja intoa tulee lisää. Mutta aika samalla sapluunalla mennään kuin muissakin otteluissa, Säteri pohtii.

Tiistaina tarjolla on joka tapauksessa mielenkiintoinen kohtaaminen, kun Jukka Jalosen Leijonat iskee yhteen Kari Jalosen Tshekin kanssa.

– Heillä on nimivahva joukkue ja tiukka vääntö tiedossa. Ei me niin niistä nimistä kiinnostuta. Pelataan omaa peliä ja tehdään töitä. Katsotaan, että mihin se riittää, Säteri ennakoi.

Lisää aiheesta:

Antti Pennanen paljasti: Raimo Helminen ja kumppanit astelivat MM-Leijonien pukukoppiin – iso viesti joukkueelleLeijonien NHL-mies koki tylyn kohtalon MM-kisoissa – kuittaa nyt tapahtuneen: "Ei siinä"Leijonat-hyökkääjä puhuu kovan komennuksensa seurauksista – MM-kisoista tuli "vuoristorataa omilla tunteilla"Leijonien NHL-tähden Mikko Rantasen pelistä paljastuu huimia faktoja – silti hänestä pitää kysyä yksi iso kysymys: "Oma vika"Mikael Granlund sai irtioton MM-arjesta perheen parissa – nyt vastaan tulee jotain tuttua HIFK-ajoiltaSami Vatanen puuttui Leijonien vahvuudesta – Jukka Jalonen paljasti syyn
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"

  • 15.8.17:00
    Jääkiekko

    Jääkiekon MM-kisojen kulisseissa kuohuu

  • 9.8.13:23
    Leijonat

    Leijonien MM-kultaa huutokaupataan