Sprintteripikaluistelijoiden toiseksi viimeinen maailmancup luistellaan viikonloppuna Oslossa. Suomen joukkueessa luistelevat Janne Hänninen ja Pasi Koskela. Molempina päivinä (la-su) luistellaan 500 metriä ja 1000 metriä.
Kauden maailmancupit päättyvät viikon kuluttua Inzellissä Saksassa järjestettävään yleisluistelijoiden ja sprintterien maailmancupiin.
Matkakohtaiset Suomen mestaruudet ratkaistaan viikonloppuna Helsingissä. Jäljellä ovat vielä naisilla 1500 metriä lauantaina sekä 1000 metriä ja 3000 metriä sunnuntaina. Miehet luistelevat lauantaina niin ikään 1500 metriä, ja sunnuntaina ovat matkoina 1000 metriä ja 5000 metriä. Lauantain ohjelmassa on lisäksi joukkuekilpailu.
Jo aiemmin on jaettu 500 metrin mitalit sprintterien SM-kilpailuissa sekä naisten 5000 ja miesten 10000 metrin mitalit yleisluistelijoiden SM-kisoissa.
(MTV3-STT)
