Naton pääsihteerin mukaan "isukin pitää käyttää välillä kovaa kieltä".
Naton pääsihteeri Mark Rutte ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pitivät keskiviikkona aamupäivällä Haagissa mediatilaisuuden, jossa he kertoivat tuntemuksiaan tulevasta huippukokouksesta.
Tilaisuudessa tuli myös puheeksi Iranin ja Israelin konflikti, johon Yhdysvallat puuttui viikonloppuna iskemällä kolmeen Iranin ydinvoimalaan pommikonein.
Maiden välille julistettiin alkuviikosta tulitauko, joka ei ole pitänyt.
Trump silminnähden kiehahti tiistai-iltana, kun häneltä kysyttiin tulitauosta ennen lähtöään Nato-kokoukseen.
– He eivät tiedä, mitä v****a he tekevät, Trump kommentoi ja marssi kohti lentokonetta.
Trump selitteli mediatilaisuudessa sanomisiaan ja kuvaili maita "riiteliviksi lapsiksi koulun pihalla".
– He tappelevat helvetisti. Niitä ei voi pysäyttää.
– Antakaa heidän tapella noin 2–3 minuuttia. Sitten on helpompi pysäyttää heidät, Trump selitti ikään kuin isällisesti.
Rutte vastasi Trumpin puheenvuoroon mielenkiintoisesti.
– Ja sitten isukin täytyy joskus käyttää "kovaa kieltä", Rutte heitti ja nauroi makeasti.
– Silloin tällöin on käytettävä tiettyä sanaa, Trump myötäili.
Trump: Hän sanoi sen hyvin hellästi
1:27Katso Trumpin kommentit Rutten isukki-luonnehdintaan videolta.
Rutten huomiota herättänyt kommentti nousi puheenaiheeksi myös Trumpin päätösinfossa myöhemmin iltapäivällä. Sky Newsin toimittaja muistutti Trumpia Rutten isukki-luonnehdinnasta ja kysyi, pitääkö Trump Nato-liittolaisiaan lapsinaan.
Kysymys sai Trumpin vieressä olleen Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegsethin nauramaan ja Trumpinkin hymyilemään.
– Hän pitää minusta, Trump vastasi.
– Uskoakseni hän pitää minusta, ja jos hän ei pidä, niin kerron kyllä teille. Tulen takaisin ja lyön häntä kovaa. Hän sanoi sen hyvin hellästi. Isukki, olet minun isukkini, Trump vitsaili.
Sky Newsin toimittaja jatkoi vielä todeten, että Nato-liittolaiset kuuntelevat Trumpia ja tulevat käyttämään jatkossa enemmän rahaa puolustukseen. Jatkaen lapsivertausta toimittaja kysyi, toivooko Trump heidän kykenevän puolustamaan itseään, Eurooppaa?
– He tarvitsevat aluksi apua, mutta uskon heidän pystyvän siihen. He tulevat muistamaan tämän päivän. Tämä oli iso päivä heille, Trump vastasi.
Naton 32 jäsenmaata sinetöivät tänään iltapäivällä virallisesti liittokunnan uuden puolustusmenotavoitteen. Jäsenmaat sitoutuvat nostamaan puolustusmenonsa viiteen prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2035 mennessä.
Katso tilanne yläpuolelta.
Päivitys kello 18.35: Lisätty Trumpin vastaus Rutten luonnehdintaan.