Kuulantyöntäjä Mika Halvari käväisi Tampereen Kalevan kisoissa vain järjestämässä tiedotustilaisuuden. Hän kertoi tänään lykkäävänsä kilpailukauden avaustaan vielä vajaalla kahdella viikolla, Lappeenrannan eliittikisoihin saakka.
Halvari on toipunut helmikuisesta akillesjänneleikkauksestaan odotetusti, mutta viime viikkojen kovat työntöharjoitukset ovat kipeyttäneet lihakset.
-Olen työntänyt 500 täysipainoista työntöä, mikä on väsyttänyt lihaksiston. Varsinkin reidet ja ylävatsan lihakset ovat kipeytyneet, joten katsoimme parhaaksi jäädä pois Kalevan kisoista, Halvari kertoi.
-Kyse on myös riskien minimoimisesta, sillä aloitamme kilpailemisen täysin terveyden ehdoilla.
Halvari on pahoillaan joistakin lehtijutuista, joissa on epäilty hänen aloittavan kilpailemisen vasta ns. rahakisoissa.
-Vihjailut, että olisin siirtänyt kilpailujani kaupallisista syistä, ovat ala-arvoisia, Halvari sanoi.
Omat kriteerit ratkaisevat
Halvari katkaisi vasemman jalan akillesjänteensä 27. helmikuuta. Leikkauksesta toivuttuaan hän pääsi takaisin kuularinkiin 18. kesäkuuta. Alunperin hän haaveili harjoitustyönnöistä jo kesäkuun alussa, mutta tohtori Ilkka Tulikoura jatkoi sairaslomaa toukokuun lopulla tehdyn magneettikuvauksen perusteella.
-Vasta 17. kesäkuuta tehty kuvaus osoitti akilleksen parantuneen riittävästi, ja seuraavana päivänä aloitin työntöharjoitukset. Siitä lähtien olen harjoitellut Janne Palokankaan tekemän harjoitussuunnitelman mukaisesti, ja suunnitelman tavoitteena ovat Atlantan olympialaiset ja mahdollisimman hyvä menestys siellä, Halvari kertoi.
Viime viikkoina harjoittelun pääpaino on ollut lajiharjoituksissa. Halvari on etsinyt suoritukseensa oikeita liikeratoja suurilla työntömäärillä. Kehitys on ollut niin lupaavaa, että Halvarin tavoitteet ovat ennallaan.
-Olen vielä keskenkuntoinen, enkä halua sen takia kilpailla vielä. Olen kuitenkin täysin ennalta laatimassamme aikataulussa ja tähtään olympialaisiin, Halvari jatkoi.
-Kilpailen heti, kun pystyn täyttämään omat kriteerini, Halvari lisäsi, muttei suostunut täsmentämään kriteereitään.