Hallituksessa on saatu aikaan alustava sopu kiistellystä välikysymysvastauksesta EU:n ennnallistamisasetukseen.
MTV Uutisten tietojen mukaan tekstiversio menee seuraavaksi viisikon eli puheenjohtajien luettavaksi ja kommentoitavaksi.
Vielä on auki, kelpaavatko muotoilut keskustaministereille ja eduskuntaryhmälle.
Keskustassa ei uskota hallituksen kaatuvan välikysymysvastaukseen.
MTV Uutisten tietojen mukaan keskustalla on tänään jo aiemmin sovittu eduskuntaryhmän yhteinen vetäytyminen, jossa käsitellään ajankohtaisia poliitisia aiheita, myös välikysymystä ja ennallistamisasetusta.
Riita koskee hallituksen välikysymysvastauksen muotoiluja EU:n ennallistamisasetukseen, metsäpolitikkaan ja EU-vaikuttamiseen liittyen. MTV Uutisten tavoittaman hallituslähteen mukaan kiistassa on ollut kyse lillukanvarsista.
Kokoomuksen johdolla tehtyyn opposition välikysymykseen vastaa EU-politiikasta vastaava pääministeri Sanna Marin (sd.) huomenna keskiviikkona.
Erityisesti keskustan eduskuntaryhmässä ennallistamisasetusta on vastustettu ankarasti. Moni kansanedustaja kokee, että EU puuttuu liikaa kansalliseen metsäpolitiikkaan.
Sopua on väännetty useita päiviä erityisavustajien ryhmässä. Muut hallituspuolueet olisivat olleet valmiita hyväksymään vastauksen välikysymykseen paljon aiemmin, mutta keskusta on halunnut tiukempia muotoiluja.
