Tutkimus- ja kehittämistoiminnan (T&K) verokannustin etenee, vaikka hallitus luopui lakihankkeesta jo kertaalleen.
Yritysten tutkimus- ja kehittämistoiminnan (T&K) verokannustin etenee, vaikka hallitus luopui lakihankkeesta jo kertaalleen.
Eduskuntaryhmien yhteinen TKI-työryhmä on päättänyt, että verokannustinta varten laaditaan nyt uusi, parlamentaarinen lakialoite, joka perustuu pitkälti aiempaan hallituksen esitysluonnokseen. Asiasta kertoi työryhmän puheenjohtajan Matias Mäkynen (sd.).
– Päätimme, että haluamme parlamentaarista sopua edistää.
Verokannustimella oli jo parlamentaarinen, eduskuntapuolueiden tuki, ja hallitus oli sopinut verokannustimesta viime kevään budjettiiihessä.
Hallitus joutui kuitenkin luopumaan verokannustimesta sekä useista muista riitaisista lakihankkeista viime viikolla saavuttaakseen sovun. Vasemmistoliitto vastusti verokannustinta.
Mäkysen mukaan lakialoitteeseen tehtiin joitakin muutoksia, jotta se kelpaisi vasemmistoliitolle.
– Teimme hallituksen esityspohjaan pieniä muutoksia niin, että se paremmin noudattaa viime syksyn parlamentaarista sopua.

