Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Guggenheim-jälkipyykki jatkuu – "Parkkipaikka noin keskeisellä tontilla Helsingissä on katastrofi"

2:05Guggenheim-säätiö pettyi Helsingin ratkaisuun
Julkaistu 01.12.2016 17:34

Tanja Huutonen

tanja.huutonen@mtv.fi

Vuosia vellonut keskustelu Guggenheimin ympärillä ei pääty, vaikka Helsingin valtuusto äänesti eilen museohankkeen kumoon. – Tämä Guggenheim on iki-liikkuja, eli jälkipyykkiä käydään varmasti pitkään, sanoo Vasemmistoliiton Veronika Honkasalo MTV:lle.

Ilonpurkauksia ja taputuksia, hymähtelyä ja pettyneitä purkauksia. Viiden ja puolen tunnin keskustelun jälkeen Helsingin valtuusto vihdoin sai Guggenheim-päätöksen tehtyä. Kaupunginvaltuusto hylkäsi hankkeen äänin 53–32. Väsyneet valtuutetut poistuivat nopeasti pois paikalta, sillä mitään uutta ei asiaan saatu. Jokaisen kuitenkin piti päästä sanomaan kantansa tässä tunteita herättävässä. Eniten ihmetystä herätti Kokoomuksen Lasse Männistön vastaehdotus.

Lasse Männistö Guggis
Lasse Männistön (Kok) vastaehdotus tyrmistytti osaa valtuutetuista.Lehtikuva

Väsynyt, mutta onnellinen Sami Frank Muttilainen Vasemmistoliitosta kommentoi seuraavasti.

– Olihan tuo aika mielenkiintoista, että  yksittäinen valtuutettu heittää omia tarjouksia kehiin. Eihän tämä nyt näin mene. Nämä hommat eivät etene, jos porukka jokaisen ison hankkeen kohdalla ripottelee ehdotuksia. Hieman yllättävää, mutta hyvä näin.

Lasse Männistö (kok.) oli päätökseen pettynyt.

– Itse olisin toivonut, että valtuusto olisi asettanut sellaiset vahvat Helsingin linjat ja reunaehdot. Me olemme tähän asti keskusteltu lähinnä säätiön asettamista reunaehdoista. Itse kannatin sitä, että Helsinki olisi tullut nyt ulos ehdoillaan, joilla hanke olisi ollut tervetullut Helsinkiin. Valtuustoenemmistö katsoi toisin.

Guggenheim-arkkitehtuurikisan voittanut ehdotusGuggenheimia ei siis Helsinkiin tule. Nyt alkaa kiivas suunnittelu, mitä parkkipaikan tilalle rakennettaisiin.Handout

Useita valtuutettuja harmitti ajatus, että Helsingin paraatipaikalle ei anneta juuri muita vaihtoehtoja kuin Guggenheim tai nykyinen parkkipaikka.

– Olen tietysti vähän pettynyt lopputulokseen, koska itse näen, että tämä hanke olisi ollut hyvä. Tähän ei pidä jäädä kuitenkaan makaamaan. Tulen tekemään seuraavassa valtuuston kokouksessa aloitteen siitä, että Helsingin pitää välittömästi ryhtyä miettimään, että mitä muuta siihen voidaan tehdä. Olen ihan aidosti sitä mieltä, että parkkipaikka noin keskeisellä tontilla Helsingissä on katastrofi, sanoo Hannu Oskala (Vihr) MTV:lle.

Vasemmistoliiton Veronika Honkasalo sanoi, että vuosien uuvutustaistelulle saatiin nyt piste. Toisaalta Guggenheimia kutsuttiin ikiliikkujaksi, josta ei päästä vielä eroon.

– Olen ymmärtänyt, että uutta esitystä ei enää tule, mutta eihän sitä koskaan tiedä. Varmaan jälkipyykkiä nyt käydään pitkään. Varmasti olisi materiaalia aika moneen opinnäytetyöhön. Saa nähdä miten käy, sanoo Honkasalo.

1:54Jälkipyykki Guggenheimin ympärillä jatkuu

Lisää aiheesta:

Keskustatunneli aiheutti eripuraa Helsingin johdossa – pormestari Jan Vapaavuori: "Jos ollaan yhdessä asiassa syvemmissä riidoissa, ei se koskaan paras mahdollinen tilanne ole"Puolentoista tunnin lärvit ja räjähtävät lepakot – Tässä vuoden 2016 värikkäimmät puheenvuorotKuinka monta kertaa Guggenheim on vielä kuopattava? "Kyllä tämä oli tässä, C-suunnitelmaa ei ole"Tunteet kuumenivat hylätystä Guggenheimista puolesta ja vastaan: "Ihan mahtava fiilis!"Guggenheimille sanottiin ei – kokouksessa nähtiin yllätyksiäGuggenheim – vastaehdotus ja tuntitolkulla jaarittelua
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:57
    Sää

    Lunta näkyvissä! Markus Mäntykannas: "Viimeinen päivä, milloin talvirenkaat kannattaa laittaa alle"

  • 11:39
    Finlandia-palkinto

    Tässä ovat lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat

  • 09:09
    Rikosepäilyt

    Opiskelija-asuntolasta löytyi salakameroita – poliisi tutkii salakatselua Pietarsaaressa

  • 08:25
    Turvallisuus

    Jos kriisi iskee, Suomen infrasta valtaosa on yritysten hallussa – vain harva varautunut kunnolla

  • 06:02
    Robotiikka

    Suomalainen Arska kilpailee kiinalaisia humanoidirobotteja vastaan