Finnair lentää iltapäivällä Helsingistä Lontooseen, kerrotaan yhtiön viestinnästä. Tarkoitus on viedä brittejä ja muita halukkaita takaisin kotimaahansa. Kone lentää tyhjänä takaisin.
Aiemmin kerrottiin, että Finnair peruu kaikki Suomen ja Britannian väliset lentonsa kahdeksi viikoksi. Tämän aamun edestakaista vuoroa Lontooseen ei lennetty.
Finnairin viestinnän mukaan tulevinakin päivinä saatetaan kuitenkin lennättää brittejä kotimaahansa.
– Tulemme operoimaan joitakin lentoja Lontooseen seuraavien kahden viikon ajan viedäksemme asiakkaita Britanniaan, kertoo Finnairin viestintäpäällikkö Mari Kanerva.
Hänen mukaansa tarkemmat päätökset tehdään vielä tänään, mitkä vuorot Helsingistä Lontooseen lennetään. Kaikki vuorot takaisin Lontoosta Suomeen on joka tapauksessa peruttu, ja koneet tulevat takaisin siirtolentoina.
Kanerva sanoo, että monet asiat ovat edelleen auki. Yksityiskohtia on selvitelty aamun aikana. Muun muassa uudelleenreititys on vaikeata, koska monet maat ja lentoyhtiöt ovat asettaneet matkustusrajoituksia.
Matkustajat Lontooseen ovat pääasiassa brittejä, mutta joukossa on joitakin kymmeniä Kaukoidästä saapuneita matkustajia, joiden tarkoitus on ollut lentää Helsingistä edelleen Britanniaan.
Finnair on yhteydessä suoraan matkustajiin
Finnair pyrkii olemaan suoraan yhteydessä kaikkiin asiakkaisiin, joiden lento perutaan. Siinä yhteydessä kerrotaan, mitä vaihtoehtoja asiakkaalla on saada maksu käyttämättömästä lipusta.
