Fifa järjesti luksusjuhlat Wall Streetillä – näin paljon tiketti kustansi

1.05438232
Gianni Infantinon johtama kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa järjestää luksusjuhlat New Yorkin Wall Streetillä.Copyright Notice: Copyright (c) 2025 Splash News. No use without permission.
Julkaistu 11.07.2025 19:02
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa järjesti torstaina New Yorkin Wall Streetillä luksusjuhlat, jossa vieraat pääsivät tapaamaan liiton puheenjohtajaa Gianni Infantinoa ja entisiä jalkapallotähtiä.

Tapahtumaa markkinoitiin seurajoukkueiden MM-turnauksen virallisena juhlana. The Athleticin mukaan tiketit tapahtumaan maksoivat reilusta 840 eurosta reiluun 2500 euroon. Paikalla olevia tähtiä olivat muiden muassa Ronaldo, Kaka, Roberto Carlos ja Roberto Baggio. Brittiläinen poptähti Rita Ora esiintyi tapahtumassa.

Fifan kanssa tapahtumaa järjestämässä ollut yhtiö kertoi, että juhla tuo yhteen jalkapallolegendat, Fifan ylimmän johdon ja kourallisen vieraita, jotka koostuvat bisneksen, muodin ja kulttuurin parissa työskentelevistä kansainvälisistä ihmisistä.

Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa ei halunnut kommentoida tapahtuman lippujen hintoja. Fifa ei myöskään ottanut kansaa siihen, että onko soveliasta, kun yksilöt ja yritykset maksavat tuhansia siitä, että pääsevät kiinni liiton johtohenkilöihin.

Fifa mainosti tapahtumaa kotisivuillaan, mutta ei maininnut lippujen hintoja. Fifa kertoi julkaisussaan, että ilta alkaa cocktail-tilaisuudella, mitä seuraa gaala-illallinen maailmanluokan ruuan sekä eksklusiivisten viinien kera. 

Tuoreimmat aiheesta

Fifa