Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Facebook, Instagram ja WhatsApp keikahtivat – tästä bugi johtui: "Rutiinihuolto-operaatiomme aikana laukaisimme ongelman..."

Maailmanlaajuiset ongelmat korjattiin torstaina aamuyöllä Suomen aikaa.

 Kuvituskuva, kuvakaapauksia Instagramista ja Facebook Messengeristä
Maailmanlaajuiset ongelmat korjattiin torstaina aamuyöllä Suomen aikaa. Kuvituskuva, kuvakaapauksia Instagramista ja Facebook Messengeristäshutterstock, kuvakaapauksia Instagramista ja Facebook Messengeristä
Julkaistu 04.07.2019 10:18

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Maailmanlaajuiset ongelmat Facebookissa, Instagramissa ja WhatsAppissa syntyivät "rutiininomaisen huollon yhteydessä".

Somekäyttäjien elämä häiriintyi, kun suositut sosiaalisen median palvelut alkoivat temppuilla tiistaina 3. heinäkuuta. Facebookin, Instagramin ja WhatsAppin kuvienlatausominaisuus kaatui keskiviikkona iltapäivällä Suomen aikaa.

Ongelmia oli myös Twitterin puolella esimerkiksi yksityisviesteissä.

"Kiltit, älkää soittako hätänumeroon"

The Guardianin mukaan 14 000 käyttäjää ilmoitti ongelmasta Instagramin suhteen. 7500:llä oli ongelmia Facebookin kanssa ja 1600:lla WhatsAppin käyttämisessä.

Niissä sosiaalisen median osissa, jotka toimivat, alkoi pian levitä neuvoja ahdistuneille somen käyttäjille. Osa muistutti, ettei somejättien kaatuminen ole "oikea hätä". 

– Kiltit, kiltit, älkää soittako hätänumeroon! Niillä on parempaakin tekemistä kuin korjata valokuvia aamiaisestasi, Twitter-käyttäjä kirjoitti.

Antonio Granitto

Älä soita poliisille tai palokunnalle, jos Facebook ei toimi, Jason huomauttaa. Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

Ongelma korjattu

Maailmanlaajuiset ongelmat korjattiin torstaina aamuyöllä Suomen aikaa.

– Aiemmin tänään joillain ihmisillä ja yrityksillä oli ongelmia ladata tai lähettää kuvia, videoita tai muita tiedostoja sovelluksissamme, Facebookin edustaja kuvasi ongelmaa.

Ongelma on sittemmin ratkaistu ja kaiken pitäisi taas "toimia sataprosenttisesti". Facebookin edustajan mukaan ongelma syntyi rutiininomaisen huollon yhteydessä, kertoo CNN.

– Yhden rutiinihuolto-operaatiomme aikana laukaisimme ongelman, joka vaikeuttaa joidenkin ihmisten kuvien ja videoiden lataamista ja lähettämistä, edustajakommentoi.

Vaikka ongelma herätti suurta huomiota, Facebook ei lisännyt tietoa katkoksesta uutisosioonsa, Facebook Newsroomiin.

"Olen palannut!"

Korjaustoimenpiteiden jälkeen Instagram tviittasi "olen palannut!" ja pahoitteli ongelmista aiheutunutta haittaa. Moni käyttäjä kuitenkin huomautti, että hashtageissa oli toimimattomuutta vielä tämän ilmoituksen jälkeenkin.

Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

Myös Twitter kertoi 4. heinäkuuta olevansa "melkein sataprosenttisesti" palannut normaalitilaan.

Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

Facebook omistaa myös Instagramin ja WhatsAppin. Se, mikä Twitterin ongelmat aiheutti, ei ole selvinnyt.

Aihe aiheutti huumorikuvien aallon

Somejättien kaatuminen sai moneyt huvittuneeksi nykymaailman tilasta, jossa nettisivun toimimattomuus on katastrofi. Aihe sai liikkeelle myös huumorikuvien aallon.

"Näin toimivat Twitter-käyttäjät, kun Facebook, Instagram ja WhatsApp ovat nurin". Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.


"Twitter näkee meidät tviittailemassa Instagramin kaatumisesta viidettäsataa kertaa tässä kuussa." Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.


"Kun näet tosimaailman ensimmäistä kertaa". Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.


"Instagram-ihmiset yrittävät päästä Twitteriin". Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.  

Lue kaikki lifestyle-aiheiset artikkelit! 

Lähteet: CNN.com, Twitter.com, The Guardian, Buzzfeed

Lisää aiheesta:

Palaako ominaisuus, jota kaikki toivovat? Instagram-paljastus kohahdutti: "Tee siitä totta"Sattuu sitä paremmissakin piireissä: Facebook menetti sometilinsä hakkereille Joko kokeilit, miltä näytät vanhana? FaceAppin suosio herätti tietoturvahuolet: "Melkein kukaan ei lue yksityisyyslausekkeita"Myspace tuhosi vahingossa kaiken materiaalin vuosilta 2003–2015 – käyttäjiltä helpottunut reaktio: "Kiitos, Myspace"Yleensä niin luotettava YouTube kaatui – paniikki valtasi käyttäjät: "Siinä minä istuin, päivittämässä sivua ja huutamassa"Lähtikö viesti väärälle ihmiselle? Kauhu voi pian olla muisto vain: Facebook Messenger testaa "älä lähetäkään" -toimintoa
TwitterSosiaalinen mediaVapaa-aikaDigiFacebookLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Twitter
  • 4.10.17:55
    Vihapuhe

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"

  • 8.9.21:14
    Nepal

    Nuoret raivostuivat hallituksen somepäätöksestä Nepalissa, lähes 20 kuollut

  • 9.7.19:41
    Sosiaalinen media

    X:n toimitusjohtaja Linda Yaccarino on irtisanoutunut

  • 27.6.20:35
    Kuolemantuomio

    Japani teloitti maata järkyttäneen "Twitter-murhaajan"

  • 8.5.14:02
    Turkki

    Turkissa viranomaiset estivät pääsyn Erdoganin merkittävimmän haastajan X-tilille